fonradar

Özel Bir Şirkete ( Otelde ) Departman Degişimi

özel bir şirkette (otel,de) 2008 yılından buyana restourant bölümünde çalışıyorum.kendi istegimle mutfak bölümüne transver olmamı istedim kendi departman müdürüm aşcı başı ve otel müdürü onayladı fakat personel müdürlügü ve mutfak kısım şefi şu anda 960 tl olan ücretimi,mutfak deparmanına geçiş yapacagım pozisyon (cook)olarak belirledi ve (cook) maaşının 900 tl oldugunu belirterek maaşımı bu şekilde alacagımı söylediler.kanunen departman arası degişiklerde böyle bir maaş düşüklügü varmı artı varsa benim kıdem tazminatımı engellermi,yani 2008 buyana çalışmış oldugum haklarımda negibi bir degişiklik olur?

işten çıkarılmanız durumunda kıdem tazminatında biraz düşüş olacaktır, tabi brüt ücretiniz aldığınız net maaş üzerinden hesaplanıyorsa

Eğer yeni departmanın ücreti sizin talebinizden önce bu şekilde idi ise oraya geçiş yapmak isteyerek ücretinizdeki düşüşe onay vermiş olursunuz.

özel bir şirkette (otel,de) 2008 yılından buyana restourant bölümünde çalışıyorum.kendi istegimle mutfak bölümüne transver olmamı istedim kendi departman müdürüm aşcı başı ve otel müdürü onayladı fakat personel müdürlügü ve mutfak kısım şefi şu anda 960 tl olan ücretimi,mutfak deparmanına geçiş yapacagım pozisyon (cook)olarak belirledi ve (cook) maaşının 900 tl oldugunu belirterek maaşımı bu şekilde alacagımı söylediler.kanunen departman arası degişiklerde böyle bir maaş düşüklügü varmı artı varsa benim kıdem tazminatımı engellermi,yani 2008 buyana çalışmış oldugum haklarımda negibi bir degişiklik olur?
Çalışam koşullarında değişiklik yapma isteği,talebi,önerisi(adına ne dersek diyelim) her daim işverenden gelir/gelmelidir diye bir kural yok, işciden de gelebilir.Önemli olan tarafların anlaşarak bu değişikliği yapıp, yapmadıklarıdır
Anlaşılan olayımızda işcinin bu yazılı talebi işveren/ve veya vekilince de uygun görülmüş olmakla,(işcinin isteği-rızasına dayalı olarak) bu değişiklik gerçekleşmiş.M.22 yönünden sorun görmüyorum.
İş sözleşmesi ve eki kaynaklarda belirtilen hususlar önemli ve bağlacıdır.
İşletmede iş-görev tanımlarına bağlı olarak,pozisyon-kadrolar belirlenmiş ve bu belirlemeler ışığında bir ücret sistemi de oluşturulmuş ise(ki muhtemelen böyle bir durum var)ücretinizde düşüş-azalma şeklinde sonuçlanan bu durum sizin (yazılı) isteğiniz üzerine gerçekleşmiş olduğundan malisef lehinize yapılabilecek başkaca bir durum yok,dolayısıyle bundan sonraki işlemler bu işe(görev tanımınıza) bağlı pozisyonun karşılığı olan bu ücret üzerinden değerlendirilecek.