fonradar

özel tüketim vergisi(taşıtlarda)

firmalarımızdan biri araç satın almak istiyor.ağustosta alırsa 2006 model olcak,şimdi alırsa 2005 model olacak.yanlız taşıtlarla ilgili bir ötv değişikliği olduğunu söylüyorlar.ağustos ayına kalırsa ertelenen bir ötv artışı sözkonusumu taşıt türü daha çok yük taşıma amaçlı.acil bilgileri olanların cevaplarını bekliyorum.

saygılarımla,

ÖTV

Merhaba Sn,SMMM69

ÖTV 'de direkt olarak bir artış söz konusu değildir.Fakat 21.04.2005 tarihinde yayınlanan 5 nolu Gümrük Genel tebliği ile bazı ticari araçların (VW Caddy,Fiat Doblo,Combo gibi) gümrük tarife pozisyonları değiştirildi.Daha önce 87.04 ticari araç pozisyonunda olan ve %4 - %10 gibi bir ÖTV oranına tabi olan bu araçlar 87.03 binek otomobil pozisyonuna getirilerek %37 - %84 oranında ÖTV ye tabi hale getirildi. Çünkü 4760 sayılı ÖTV Kanunu II sayılı listede yer alan Kayıt ve Tescile Tabi araçların ÖTV oranları Gümrük tarife pozisyon numaraları üzerinden belirlenmektedir.Ancak uygulama 01.08.2005 tarihine kadar ertelendi.Bu arada mecliste Plan ve Bütçe komisyonunda ÖTV artışları ile ilgili yeni bir düzenleme çalışmaları devam etmektedir.
Size tavsiyem mükellefinizin alacağı aracın Gümrük tebliğinde belirtilen araçlardan hangisine uygun olduğunu tespit ederek ona göre hareket etmeniz.Zira tasarı meclisden geçmez de yeni oranlar yürülüğe girerse ticari amaçlada olsa alacağınız yandan camlı panelvanların (Gümrük Tebliğinde yazan özelliklerdeki) %84 oranında ÖTV 'ye tabi olma ihtimali var.Zaten ticari amaçla kullanılacaksa Model yılının çok fazla önemli olduğunu da zannetmiyorum.Konuyu bu açıdan değerlendirmenz faydalı olacaktır.