fonradar

Pakistana yardım hk.

şirketin banka hesaplarından pakistana sel felaketi nedeni ile yapılan havalenin
muhasebe kaydı nasıl olmalı

Ynt: pakistana yardım hk.

bağışı ilk yaptığınız dönemde gider kaydedeceksiniz ancak bu gider kaydettiğiniz tutarı geçici vergi döneminde KKEG olarak dikkate alıp, matraha ekleyeceksiniz.

-------------/------------
770
102

------------/-----------
900
950
KKEG kaydı
-----------/-----------

Bunu bilmiyordum senden birşey daha öğrenmiş oldum Sayın İrem Hanım:)Teşekkür ederiz.

guidance ' Alıntı:
689
102

yapsak olur o zaman değilmi

102 nolu hesap yerine 771 yansıtma kullanacaksınız.
KKEG kısmını 689'a diğer Yönetim giderleri 632'ye atacaksınız. örnk:

689 B
632 B
771 A

Ynt: Pakistana yardım hk.

Karsanız kurumlarda bağışlarda göstermeniz lazım

28.Ağustos.2010 Cumartesi

Resmi Gazete

Bakanlar Kurulu Kararı

Karar sayısı:2010/813

Pakistanda meydana gelen sel afetinden zarar gören afetzedeler için yardım kampanyası düzenlenmesi ve kampanyanın ulusal koordinasyonu yapmak üzere Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görevlendirilmesi; Bakanlar Kurulunca 25/08/2010 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Sonuç olarak; 28 Ağustos 2010 tarih ve 2010/813 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile - Pakistanda meydana gelen sel afetinden zarar gören afetzedeler için yardım kampanyası düzenlenmesi ve kampanyanın ulusal koordinasyonunu yapmak üzere Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görevlendirilmesi, 25.08.2010 tarihinde kararlaştırılmıştır.

5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu Diğer İndirimler başlıklı 10.Maddesinin e bendinde ?Bakanlar Kurulu tarafından yardım kararı alınan doğal afetler dolayısıyla Başbakanlık aracılığı ile makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı? bağış olarak kurum kazancından düşülecektir.

Burada dikkat edilmesi gerekenler:

1) Bağışlar makbuz karşılığında yapılacaktır.

2) Kurum kazancı kadar bağış kazançtan indirilebilecektir. Kazancı aşan bağış sebebiyle zarar beyan edilemeyecektir.

3) Bağışlar önce gelir tablosunda giderler içinde gösterilecek daha sonra tamamı beyannamede KKEG olarak kazanca ilave edilecek ve kazanç kadar bağış indirim olarak beyannamede düşülecektir.

Ant Z ' Alıntı:
Karsanız kurumlarda bağışlarda göstermeniz lazım

28.Ağustos.2010 Cumartesi

Resmi Gazete

Bakanlar Kurulu Kararı

Karar sayısı:2010/813

Pakistanda meydana gelen sel afetinden zarar gören afetzedeler için yardım kampanyası düzenlenmesi ve kampanyanın ulusal koordinasyonu yapmak üzere Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görevlendirilmesi; Bakanlar Kurulunca 25/08/2010 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Sonuç olarak; 28 Ağustos 2010 tarih ve 2010/813 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile - Pakistanda meydana gelen sel afetinden zarar gören afetzedeler için yardım kampanyası düzenlenmesi ve kampanyanın ulusal koordinasyonunu yapmak üzere Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görevlendirilmesi, 25.08.2010 tarihinde kararlaştırılmıştır.

5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu Diğer İndirimler başlıklı 10.Maddesinin e bendinde ?Bakanlar Kurulu tarafından yardım kararı alınan doğal afetler dolayısıyla Başbakanlık aracılığı ile makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı? bağış olarak kurum kazancından düşülecektir.

Burada dikkat edilmesi gerekenler:

1) Bağışlar makbuz karşılığında yapılacaktır.

2) Kurum kazancı kadar bağış kazançtan indirilebilecektir. Kazancı aşan bağış sebebiyle zarar beyan edilemeyecektir.

3) Bağışlar önce gelir tablosunda giderler içinde gösterilecek daha sonra tamamı beyannamede KKEG olarak kazanca ilave edilecek ve kazanç kadar bağış indirim olarak beyannamede düşülecektir.

İrem35 ' Alıntı:
bağışı ilk yaptığınız dönemde gider kaydedeceksiniz ancak bu gider kaydettiğiniz tutarı geçici vergi döneminde KKEG olarak dikkate alıp, matraha ekleyeceksiniz.

770
102

------------/-----------
900
950
KKEG kaydı
-----------/-----------

irem hanımın ilk ve son muhasebe madde örnekleri olması gereken doğru kayıtlardır. dönem içinde kkeg olarak gösterilen bu bağışın kurumlar veya gelir vergisi beyannamesinde kurum veya kişisel kazanç matrahından indirilmesi unutulmamalıdır. zaten nazım kayıtlarda takibe alma maddesi bu işlem için yapılmaktadır.

İrem35 ' Alıntı:

benim bildiğim önce kkeg hesabına almak sonra kar/zarar firmanın durumuna göre kurumlarda bağışlarda göstermek yada göstermemek

yani bana olsa böyle yaparım

Kolay gelsin

770
102

işlemini yaparken, pakistana göndermek için aldığımız faturanın KDV'sinden yararlanabiliyormuyuz?
yoksa fatura genel toplamını mı giderleştirmek gerekir?