Part-time Çalışanların Puantaj Olarak Bildirilmesi

ben üniversiteden yeni mezun oldum ve 4yıl boyunca babamın sgk'sı üzerinden sağlık yardımı aldım.bu aralar bir şirkette ayda 13 gün çalışıyorum part-time olarak .ve mezun olduğum için babamdan yararlanamayacağım temmuzdan sonra ve eksik günlerimi cebimden ödemek zorunda kalacağım şirket beni 06 kısmi süreli bildirmiş ve başka seçeneğimiz yok diyorlar. , AliTezel.com - Puantaj ile alan da bedava salk yardm alr ali tezel'in yazısını okudum orada puantaj'dan bahsetmiş .

şirket aynı zamanda puantaj olarak sgkya beni bildirebilir mi ?
eğer puantajdan kaydederlerse yazıya göre sağlık yardımı alacağım ve eksik günlerimin borcunu ödemeyeceğim..çalıştığım iş yeri 06 kısmi süreliden 07 puantaj olarak bildirebilir mi ? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

biri aydınlatsa şu konuyu süper olcak .ben çalıştığım şirketle çözemedim bu sorunu yoksa prim borcum olcak.puantaj yapmıyor şirket

Anladığım kadarıyla bu konuda bir boşluk var 07-Puantaj kodu ile bildirim yapıldığında eksik günlerin borçlanılmasını SGK, GSS bakımından istememekte. Part time çalışmakta olduğunuz için işe giriş bildirgeniz ile birlikte işverence kuruma bu durum bildirilmiştir(?) işverence işe giriş bildirgenizde güncelleme yapılarak tam süreli çalışan işçi gibi bildirilmeniz gerekmekte olup her ay puantaj kayıtları tutularak kuruma eksik gün ekinde verilmelidir.

evet 07 de istemiyor ama 06 da istiyor part-time çalışan 07 dururken neden 06 dan kaydettirsin bu konu yeni aydınlığa kavuştu sayılır o yüzden benim haberim yoktu hatta okuldaki SGK hocamada sorduğumda bana istege bağlı sigortaya geç hiç uğraşma demişti.beni 06 olarak bildirmiş işveren.tam süreli çalışan gibi derken yani 07 den diyorsunuz değil mi ?

06 parttime çalışmadır, 07 tam süreli çalışma yapılırken belli nedenlerle işe devamsızlık durumunda eksik bildirilen günler için kullanılır, dolayısıyla parttime çalışan birini 07'den bildirmek gerçeğe aykırı beyan olur, işverenin bunu yapmak istemesi son derece doğal, kaldı ki sürekli bir kişi için 07 koduyla eksik gün bildirilirse bu sgk.'nın da dikkatini çekecektir.

şirket 06 yapacak, siz de gelir tespiti yaptıracaksınız, geliriniz belli bir rakamın altında ise zaten sağlık primi ödemezsiniz.

yda 30 günden eksik SGK’ya bildirilenlerden, eksik gün sebebi ücretsiz izin ise; “…4857 sayılı İş Kanununun 56 ncı ve 74 üncü maddeleri ile diğer iş kanunlarında ücretsiz izin sayılan süreler haricinde ayrıca bir takvim yılı içerisinde toplam bir ayı aşmayan ve işverenlerince belgelendirilen ücretsiz izin sürelerinde genel sağlık sigortalılıkları devam eder.”denildiğinden yıllık ücretsiz izin süresi bir aydan az olanlar da herhangi bir GSS primi ödemeden sağlıktan yararlanırlar.

Eksik gün sebebi 7 kod puantaj olanlar da herhangi bir ilave sağlık primi ödemeden sağlıktan yararlanırlar.

Eksik gün sebebi part-time (kısmi süreli) iş akdi olanlar ise bir önceki ay kaç gün SSK’lı bildirilmişlerse, 30 günden eksik kalan günlerin GSS primlerini kendi ceplerinden ödemeden sağlıktan yararlanamazlar.

Özetle Bağkur’ lu birisi başka bir işyerinde 4A kapsamında çalışmaya başladığı günden itibaren ister 30 gün çalışsın ister 7 puantaj kodu ile ayda 5 gün 10 gün çalışsın sağlıktan eksiksiz yararlanır.7 puantaj kodu ile çalışmadığı günler için GSS de ödemez ,Bağkur primi de ödemez.

06 parttime çalışmadır, 07 tam süreli çalışma yapılırken belli nedenlerle işe devamsızlık durumunda eksik bildirilen günler için kullanılır, dolayısıyla parttime çalışan birini 07'den bildirmek gerçeğe aykırı beyan olur, işverenin bunu yapmak istemesi son derece doğal, kaldı ki sürekli bir kişi için 07 koduyla eksik gün bildirilirse bu sgk.'nın da dikkatini çekecektir.

şirket 06 yapacak, siz de gelir tespiti yaptıracaksınız, geliriniz belli bir rakamın altında ise zaten sağlık primi ödemezsiniz.

ben bu sene mezun oldum okuldan ve babam üzerinden sağlıktan yararlanıyordum.geçen sene sgk'ya öğrenci belgemi götürdüğümde bana temmuzda yine gel dedi.şimdi mezun oldugum için gelir tespiti yaptırmak zorundayım.gelir tespiti yapılırken ben tek kalıyorum yaşadığım evde sadece benim kazandığım ücret baz alınır değil mi ailemin alınmaz sanırsam ?