Part Tıme Çalışanların Yıllık İzni

Üyelik
28 Ocak 2008
Mesajlar
197
Konum
gaziantep
Ynt: Part Tıme Çalışanların Yıllık İzni

haftanın belli günlerinde çalışan bir işçi işe başlamasından itibaren iş göreceği günlerde çalışmasını yerine getirmek koşulu ile bir yıllık süreyi doldurduğunda yıllık ücretli izine hak kazanır. Tam süreli çalışan işçiler için ön görülen, bir yıllık süre içerisinde çalışılmış gibi kabul edilen durumlar, kısmi süreli çalışanlar için de işçinin çalışmayı taahhüt ettiği günlere denk geliyorsa yıllık ücretli izin süresinin hesabında çalışılmış gibi kabul edilir. Kısmi süreli çalışan işçinin yıllık izne hak kazanabilmesi için çalışılan gün toplamının bir yılı bulması şeklinde bir uygulama kısmi süreli çalışanlar için uygulanamaz.

Aksi halde haftanın birkaç günü çalışan işçinin yıllık ücretli izine hak kazanabilmesi için yıllarca çalışması gerekir. Böyle bir uygulama da kısmi çalışma sisteminin amacına aykırı olur. Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilerin; süreksiz işlerde, niteliklerinden dolayı bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışmaları durumunda haklarında 4857 sayılı Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

Konuyu örneklerle açıklayalım. Örnek 1: Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan Fatma Hanım'ın iş sözleşmesi 01.01.2007-01.01.2008 dönemini kapsadığını ve sözleşmesinde haftada bir gün işyerinde iki saat çalışacağına dair hüküm olduğunu varsayalım.

Fatma Hanım, işverene haftada bir gün iki saat çalışmayı taahhüt etmiştir. Bir yıl boyunca haftanın herhangi bir günü iki saat çalışmış ise Fatma Hanım, yıllık ücretli izne hak kazanacaktır. Eğer Fatma Hanım, çalışmayı taahhüt ettiği şekliyle bir hafta içinde herhangi bir gün iki saat çalışmamış ise çalışmama nedeni İş Kanunu'nda belirtilen çalışılmış gibi sayılan hallere giriyorsa yıllık ücretli izne hak kazanır.

Çalışılmış gibi sayılan hallere girmiyorsa yıllık ücretli izne hak kazanamaz, kazanabilmesi için bir yıl bitiminde bir haftalık süre içerisinde herhangi bir gün iki saat daha çalışması gerekir. Örnek 2: Bir önceki örneğimizde yer alan Fatma Hanım'a yıllık izin ücreti ne kadar ödenecektir? Fatma Hanım'ın yıllık izin süresi 14 gündür. Fatma Hanım 14 gün izin kullanacak fakat Fatma Hanım'a 14 günlük izin ücreti ödenmeyecektir. Fatma Hanım'a 4 saat izin ücreti ödenecektir.


Arif TEMİR

Bugün / 28.07.2008
 
Üyelik
26 Şub 2008
Mesajlar
41
Ynt: Part Tıme Çalışanların Yıllık İzni

cevabınız için teşekkür ederim
 
Üst