Pazar Günü 24 Saat Mesai

Tekstil İşinde çalışan bir işçinin (Maaş:900,00 TL) güvenlik amacıyla pazar günü 24 saat mesaiye kalması durumunda alacağı mesai ücretinin ne şekilde hesaplanması gerekiyor ?

Ynt: Pazar Günü 24 Saat Mesai

*150% olmalı :)

O işçi pazartesi günü ne yapacak çalışmaya devam mı edecek, yoksa izin mi kullanacak?

MERHABA
15 yıldır çalısmıs olduğum şirketten 31.07.2012 tarihi itibariyle almıs olduğum telefon üzerine işime son verildiği söylendi.

Gerekçe olarak işyerinde bulunan arkadasın aracının çizdiğimi iddia edilmesidir. Olayla yakından uzaktan alakam yoktur.. Bununla ilgili görüntü veya fotoğraf yoktur.

olaya şahit olduğu söylenen sadece bir kisi bulunmaktadır.. bu kişi 20-30 gündür bu işyerinde çalısmaktadır..

Olayla ilgili genel müdürlüğe çağırıldım.. Orda tarafıma söylenen şirket olarak çıkarırlarsa 25/ 2 maddeden etkileneceğimi söylenmiştir.

Ama eğer kendim ayrılırsam kıdem tazminatımı alabileceğimi, ihbar tazminatı ve işsizlik parasından faydalanamayacağımı söyleyerek ssk dan sigorta primlerimin dolduğuna dair belge

almamı söylediler.. bu belgeyi kendilerine ilettim.. bunun haricinde personel müdürünün şirket tarafından çıkarıldığım takdirde sicilime işleneceği, fakat kendim ayrıldığıma dair bir belge

düzenlersem sicilime böyle bir şeyin olmayacağı söylenmiş gelecekteki işe girişlerimi etkilememesi açısından bu belgeyi düzenleyip taraflarına ilettim..ŞU AN ELİME GEÇECEK OLAN SADECE

KIDEM TAZMİNATIDIR.

Uğradığım haksızlıkla ve iftira ile ilgili neler yapabileceğim konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum..MAĞDURİYETİM İLE İLGİLİ NE YOL İZLEYEBİLİRİM ?

Kurumdan ilgili yazıyı alarak , işvereninize 3600 gün 15 yıl şartını tamamladığınız için ayrılmak istediğinizi bildirip kıdem tazminatınızı talep ettiniz mi?

Sayın keremcem kurumdan ilgili yazıyı almış ve işverene vermiş.Doğrusu kurumdan bu belgeyi alıp vermek tek başına istifa başvurusu olarak değerlendirilir mi?Bilmiyorum.
Arkadaşın yazdılarından da ayrıca yazılı olarak istifa edip kıdem tazminatını istediğine dair bir emare de göremedim.

Tek başına yeterli olmaz,bundan önce işcinin iradesi önemlidir.Sgk dan almış olduğu yazıyı işverene vereceği dilekçesi ekine iliştirerek işyerine teslim edecek,ayrıca bu nedenden ayrılma durumu "istifa "olarak yorumlanmamalı,bu durum k.tazminatını haketme koşulu ,diğer ifadeyle koşullarından birisidr.

szgnbl ' Alıntı:
...eğer kendim ayrılırsam kıdem tazminatımı alabileceğimi, ihbar tazminatı ve işsizlik parasından faydalanamayacağımı söyleyerek ssk dan sigorta primlerimin dolduğuna dair belge
almamı söylediler.. bu belgeyi kendilerine ilettim..
Kurumdan ilgili yazı alınmış ve işverene verilmiş.!

szgnbl ' Alıntı:
bunun haricinde personel müdürünün şirket tarafından çıkarıldığım takdirde sicilime işleneceği, fakat kendim ayrıldığıma dair bir belge düzenlersem sicilime böyle bir şeyin olmayacağı söylenmiş gelecekteki işe girişlerimi etkilememesi açısından bu belgeyi düzenleyip taraflarına ilettim.
Kurumdan alınan belgenin de, bu belgeye istinaden sözleşmenin çalışanın kendi isteğiyle feshettiğini bildiren fesih yazısı ekinde verildiğini anlıyorum ben bu söylemlerden.

szgnbl ' Alıntı:
ŞU AN ELİME GEÇECEK OLAN SADECE KIDEM TAZMİNATIDIR.

Evet, alabileceğiniz sadece kıdem tazminatıdır.
szgnbl ' Alıntı:
Uğradığım haksızlıkla ve iftira ile ilgili neler yapabileceğim konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum..MAĞDURİYETİM İLE İLGİLİ NE YOL İZLEYEBİLİRİM ?
Uğradığınız bir haksızlık varmış gibi görülmüyor.
Kendi isteğinizle kurumdan yazıyı almış işvereninize de yazıyı ileterek işten ayrılmak istediğinizi yazılı olarakj beyan etmişsiniz.
Bütün bunları kendi istek ve çabanızla yaptıktan sonra , ıspatlayabileceğiniz bir mağduriyet kalmıyor geriye .

Hayırlısı olsun.

keremcem ' Alıntı:
szgnbl ' Alıntı:
[color=red
ssk dan sigorta primlerimin dolduğuna dair belge
almamı söylediler.. bu belgeyi kendilerine ilettim.. [/color]
Kurumdan ilgili yazı alınmış ve işverene verilmiş!.............verdiniz mi?Şayet verdiniz ve bu nedenle de işyerinde ayrılıyor,ayrılacaksanız,artık bu yol sizin için mantıklı olacak

szgnbl ' Alıntı:
gelecekteki işe girişlerimi etkilememesi açısından bu belgeyi düzenleyip taraflarına ilettim.
Kurumdan alınan belgenin de, bu belgeye istinaden sözleşmenin çalışanın kendi isteğiyle feshettiğini bildiren fesih yazısı ekinde verildiğini anlıyorum ben bu söylemlerden......................sn.Keremcem evet bende böyle anlıyorum.

szgnbl ' Alıntı:
ŞU AN ELİME GEÇECEK OLAN SADECE KIDEM TAZMİNATIDIR.

Evet, alabileceğiniz sadece kıdem tazminatıdır................yukarıda ifade olunanaların neticesinde evet sadece k.tazminatıdır.
szgnbl ' Alıntı:
Uğradığınız bir haksızlık varmış gibi görülmüyor
Kendi isteğinizle kurumdan yazıyı almış işvereninize de yazıyı ileterek işten ayrılmak istediğinizi yazılı olarakj beyan etmişsiniz.
Bütün bunları kendi istek ve çabanızla yaptıktan sonra , ıspatlayabileceğiniz bir mağduriyet kalmıyor geriye .
Hayırlısı olsun.
Sn.Keremcemin dediği gibi,yaş dışında diğer 2 koşulu yerine getirmiş olmanıza bağlı, kıdem tazminatınızı alarak işyerinden ayrılıyor iseniz,mağdur edildiğinizi düşündüğünüz diğer konu ile uğraşmayınız,bu konu üzerinden artık işveren ile çekişme içine girmeyiniz,çünkü bu yol mahkemeye çıkar,süreç uzar ve sonucun nereye varacağı da belli olmaz.