Perakende Fişiyle Mal Alışı

Üyelik
18 Tem 2006
Mesajlar
627
Konum
istanbul
sayın üstadlar bir mükellefimiz karışık eşya ticareti ile uğraşıyor giyim boncuk v.s.gibi bu müşterimiz alışveriş merkezlerindeki veya bir dükkanda gördüğü dükkanında satabileceiği hoş ucuz giyim bocuk ayakkabılar alıyor tutarı 25-50-100 civarında tutan rakamlar bunları mal alışı göstermemiz sorun olur mu?
 
Üyelik
9 Mar 2007
Mesajlar
396
Ynt: perakende fişiyle mal alışı

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 232?nci maddesinde, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler,

1-Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara,

2-Serbest meslek erbabına,

3-Kazancı basit usulde tespit olunan tüccarlara,

4-Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere,

5-Vergiden muaf esnafa,

Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.

İşletmelerinn tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerekmektedir.
 
Üyelik
28 Şub 2007
Mesajlar
9
Ynt: Perakende Fişiyle Mal Alışı

forum üyesi gmance 'ye katılıyorum. nama yazılı olmasını önemli bir gerekçe buluyorum.
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
665
Konum
İSTANBUL
Ynt: Perakende Fişiyle Mal Alışı

2686 sayılı Kanunun 28'inci maddesiyle değişen fıkra) (4444 sayılı Kanunun 13/C-4 maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 14.8.1999) Yukarıdakiler dışında kalanların, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile kazancı basit usulde tesbit edilenlerden ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerden satın aldıkları emtia veya onlara yaptırdıkları iş bedelinin (3) (4444 sayılı Kanunun 13/C-4 maddesiyle belirlenen miktarlar Yürürlük; 14.8.1999) 50.000.000 lirayı (1.1.2006'dan itibaren 520, - YTL, 364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 560, -YTL) geçmesi veya bedeli 50.000.000 liradan (4) (1.1.2006'dan itibaren 520, - YTL, 364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 560, -YTL) az olsa dahi istemeleri halinde emtiayı satanın veya işi yapanın fatura vermesi mecburidir.
 
Üst