Perakende Satış Fişi Yerine Fatura

Akaryakıt istasyonumuz inşaat firmasının kamyonlarına motorin satmaktadır. ve perakende satış fişine araç plakası değil .......inşaat yazdı. biz şimdi bu perakende satış fişlerini faturalandıracağız.

sormak istediğim
her bir perakende satış fişi için ayrı ayrı fatura düzenlemek zorundayım yoksa günlük, haftalık, aylık gibi toplu fatura düzenleyebilirim. eğer taplu olursa 8000 tl sınırının üzerine çıkmaktadır bu durumda bankadan geçme durumu doğuyormu.
şimdiden teşekkürler...

Sayın kafkasm,

Verdiğiniz akaryakıtların ödemelerini ne şekilde tahsil ediyorsunuz ?

İyi Günler.

perakende satış fişi düzenledikten sonra bu fişler için ayrıca bir fatura mı düzenleyeceksiniz umarım yanlış anlıyorumdur...

Sayın emansur,

Fatura düzenlemesinde ne gibi ir sakınca gördünüz merak ettim açıkçası ?

İyi Günler.

Sayın demiral fatura düzenlemede tabi ki bir sakınca yok lakin perakende satış fişi düzenlenmiş zaten...perakende satış fişlerini faturalandırmak kısmını hâla anlamış değilim ya da perakende satış fişinin tanımı değişti...

Sayın emansur,

68 no lu KDV Genel Tebliğ.

2- Taşıt veya Müşteri Tanıma Sistemleri Kullanılarak veya Özel Anlaşmalara Dayanılarak Yapılan Akaryakıt Satışlarında Belge Düzeni

Akaryakıt istasyon işletmeleri veya dağıtım şirketleri, bazı kamu kurumları veya özel firmalara, işleriyle ilgili taşıtları için taşıt tanıma, müşteri tanıma vb. sistemleri veya özel olarak geliştirilen kartları kullanarak ya da özel anlaşmalara dayanarak akaryakıt satabilmektedirler. Anılan işletmelerin bahse konu satışlarını aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde belgelendirmeleri de mümkün bulunmaktadır.

Akaryakıt pompaları ödeme kaydedici cihazlara bağlanmış olan istasyonlardan;

a) Taşıt tanıma, müşteri tanıma vb. sistemler kullanılarak (fiş üzerinde “TAŞIT VEYA MÜŞTERİ TANIMA SİSTEMİ FATURAYA DÖNÜŞTÜRÜLECEK” ibaresi bulunan),

b) Bazı kurumlar tarafından geliştirilen özel kartlar kullanılarak (akıllı kart vb.),

c) Taşıt tanıma, müşteri tanıma vb. sistemler olmaksızın müşteriler ile akaryakıt dağıtım şirketleri veya istasyon işletmecileri arasında yapılan özel anlaşmalara dayanılarak,

gerçekleştirilen (ve pompalara bağlı ödeme kaydedici cihazlardan otomatik olarak çıkan fişlerle belgelendirilen) ve faturası mal teslimini müteakiben belirli periyotlarla düzenlenen akaryakıt satışlarına münhasır olmak üzere, bu satışlara ilişkin faturanın (katma değer vergisi açısından vergilendirme dönemi aşılmamak şartıyla) onbeş gün içinde dağıtım şirketleri ve/veya akaryakıt istasyon işletmelerince Vergi Usul Kanununa göre toplu olarak düzenlenmesi uygun bulunmuştur.

Bu şekilde akaryakıt satışı yapılan kişiler adına düzenlenecek faturanın her iki nüshasının ekinde; faturaya dönüştürülen fişlerin tarihi, numarası (“TAŞIT VEYA MÜŞTERİ TANIMA SİSTEMİ FATURAYA DÖNÜŞTÜRÜLECEK” ibaresi olan fişlerin faturaya dönüştürülmesinde, fişlerin tarih ve numarasının belirtilmesine gerek yoktur), taşıtın plaka no.su, akaryakıt cinsi, miktarı ve tutarı liste halinde belirtilecektir. Akaryakıt istasyonu işletmeleri veya dağıtım şirketleri bahse konu listeleri, faturanın düzenlendiği tarih itibariyle hazırlayacaklar ve kaşeleyip imzaladıktan sonra gerektiğinde ibraz edilmek üzere ilgili faturayla birlikte muhafaza edeceklerdir. İşletmeler, muhasebe kayıtlarında bu faturalarda yazılı miktar ve tutarları esas alacaklardır.

İyi Günler.

Pompalara bağlı ödeme kaydedici cihazlardan otomatik olarak çıkan fişler daha sonra faturalandırılabiliyor o zaman o fişler dikkate alınmıyor öylemi yeni bir şey daha öğrenmiş olduk...