fonradar

Personel Sağlık Raporu

Merhaba arkadaşlar;

Benim işçilerimin hiçbirinin özlük dosyasında sağlık raporu mevcut değil.
Malum işyeri hekiminden alınacak bir sağlık raporunun özlük dosyasında bulunması gerekiyor.

Eğer sizde formatı varsa burda paylaşabilirseniz sevinirim.

Daha doğrusu ben prosedürün böyle olduğunu zannediyorum. Eğer sağlık raporu ile ilgili farklı mevzuatlar sözkonusu ise onu da paylaşabiliriz.

Teşekkürler...

Sağlık Raporu işe sağlık yönünden uygun olduğunun belgelenmesi için
ve daha ileride çıkabilecek Meslek Hastalıklarında yol gösterici olarak
kullanılır vb.... Bu anlamda Sağlık Raporunun işe girişten önce alınması
gerekir.Bu hususu dikkate almanda fayda var.

arkadaşlar sağlık raporunda peryodik muayeneden bahsedilmiş. Bu raporları hangi aralıklarla güncellemeliyiz?

cevaplar için teşekkürler...

Sayın Esli,

SAĞLIK HUKUKU’NDA
İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
Resmi Gazete
Tarih: 11.1.1974; Sayı: 14765
GIDA ÜRETİM VE SATIŞ YERLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Resmi Gazete
Tarih: 10.07.1996; Sayı: 22692
Sağlık Kontrolü
Madde 21- Gıda ve gıda katkı maddeleri üretiminde çalışacak personel, resmi bir kurumdan sağlık raporu almadan çalıştırılamaz. İşe girenlerin periyodik sağlık kontrolleri 3 ayda bir yapılarak sağlık karnelerine işlenmelidir. Bu uygulamalardan işyeri sahibi/yöneticisi sorumludur.
GEMİ ADAMLARININ SAĞLIK MUAYENESİ VB...
Ağır ve tehlikeli işlerden başka işler için de işçilerin işe başlamadan hekim muayenesinden geçirilmelerini,

b) Bazı işlerde çalışan işçilerin belirli sürelerde genel olarak sağlık muayenesinden geçirilmelerini,

c) Çeşitli veya bir kısım işlerde çalışan işçilerin sağlık durumlarının aksaması, yaptıkları işin ürünlerine ve genel sağlığa yahut birlikte çalıştıkları öteki işçilere zararlı olursa, bu gibilerin o işlerden çıkarılmalarını,

d) Ne durumda ve ne gibi şartları haiz olan işyerlerinde banyo, uyku, dinlenme ve yemek yerleri ile işçi evleri ve işçi eğitimi yerleri yapılmasını,

Öngören yönetmelikler hazırlayabilir.