fonradar

Personel Yemek Ücretinin Bordroda Gösterilerek Kesilmesi

Merhabalar şirketimizde yemek çıkmakta fakat ücretli şekilde bu sözleşmemizde de yazıyor 15 tl 2 çeşit yemek çorba bir meyve yada tatlı olacak şekilde ama bu bizlere yük olmakta dışarıda da yediğimizde hemen hemen aynı fiyatları ödüyoruz ve bu kadar temiz ve lezzetli doyurucu olmuyor yani her gün 15 tl vermek fiş kestirmek vsvs. işler bizi zorlamakta ve her zaman yemek parası bulamamaktayız ay içerisinde yediğimiz yemeğin ay sonu direk bordromuzda kesilme ihtimali varmıdır mesela ben 20 kere girdim 20x15 350 tl benim maaşımdan kesilecek bu konuda yardımlarınızı beklemekteyim teşekkürler

İşveren işyerinde çalışan işcilerine yemek hizmeti vermemekte(başka bir ifadeyle işverenin çalışanlarına ücretsiz yemek verme yükümü yok) ama ücreti karşılığında işciler yemek yiyebilmekte,ha dışarda bir lokantada yemişsin,ha işyerinde yemişsin neticede işci parasını kendisi ödeyerek yemektedir.
Buna duruma bağlı olarak işcinin muvafakatı ile (aylık)ücretinden kesinti yapılabilir ise de,bu durum ilerde olaki bazı ihtilafları/sorunları gündeme getirebilir,ay içinde işcinin yediği yemeğin karşılığı olarak işverene ödemesi gereken yemek ücretini,bizzat işcinin kendisinin ayrıca işverene ödemesi daha uygun olur düşüncesindeyim.