Personelden ya da Ortaktan Kiralanan Şahıs Aracı İçin

Üyelik
13 Ağu 2008
Mesajlar
37
GV stopajı ve KDV stopajı olacak mı?
Bence her ikisinin de cevabı; evet !
Fakat KDV ye nedense çoğu kimse sıcak bakmıyor ?
 
Üyelik
22 Kas 2006
Mesajlar
625
Konum
İSTANBUL
Ynt: Personelden ya da Ortaktan Kiralanan Şahıs Aracı İçin

Sn.Tozkant
Kiralama işlemleri katma değer vergisinin konusunu oluşturan temel işlemlerden birisidir.Aracını kiraya veren kdv mükellefi değil ise kiralayan taraf kdv sini hesaplayıp 2.Nolu ile beyan edip 1.Nolu ile indirmelidir.Bu konu ile alakalı çok fazla ornek mevcut elimde.
 
Üyelik
13 Ağu 2008
Mesajlar
37
Ynt: Personelden ya da Ortaktan Kiralanan Şahıs Aracı İçin

Teşekkürler SERCAN bey,
Benim bu konuya dair dayanak olarak gördüğüm maddeler..

3065 KDV md:1 Türkiye'de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:
3. Diğer faaliyetlerden doğan teslim ve hizmetler:
f) Gelir Vergisi Kanununun 70 inci maddesinde belirtilen mal ve hakların kiralanması işlemleri,

193 GVK md:70 Aşağıda yazılı mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri veya kiracıları tarafından kiraya verilmesinden elde edilen iratlar gayrimenkul sermaye iradıdır:
8. Motorlu nakli ve cer vasıtaları, her türlü motorlu araç, makine ve tesisat ile bunların eklentileri.

--------------- / ------------------
770 Araç Kirası
191 İnd KDV
360 GV stopajı
360 Sor.Sıf.Öd.KDV
331 Ort.borçlar
-------------- / -------------------

Bu konuya bağlı olarak !!!
Stopaj'ı 15 olarak alan da var !!!
Genel % 20 alan da var !!!
Hatta ücretlinin bordrosundaki mevcut oranı alan da var !!!

Sizlerin düşünceleri nelerdir ?
 
Üyelik
22 Kas 2006
Mesajlar
625
Konum
İSTANBUL
Ynt: Personelden ya da Ortaktan Kiralanan Şahıs Aracı İçin

Ücret olarak ödediğinizde evet ücret bordrosundaki oranı dikkate almanız gerekecektir.Ancak personelle firma arasında yapılan br sözleşmeye istinaden aylık kira ödemesi yapılıyorsa gelir vergisi kanunun 94/5 maddesinde oranın %20 olduğu açıkça yazmaktadır.
 
Üst