Personele Gider Pusulası Hk.

SinanN

Katkı Sunan Üye
Merhabalar

bir firmada haftada 5 gün çalışan vasıflı personel var. , aynı işyerinde hafta sonu (şirket kapalı), fakat şirket , kendi personeline asma kat, boya tadilatı yaptırdı. . Firma , bu yapılan yaklaşık 10.000 tl civarındakı gideri, gider pusulası olarak personeline düzenleyebilir mi? ödeme yapması yasal mıdır.? Stopaj oranı %10 mu %20 midir?

Gelir elde eden personel, bu aldığı ücreti arizi kazanç olarak mı değerlendirmesi gerekiyor? Arizi kazanç olarak değerlendirirdiğinde, normal aylık aldığı maaş hesabı da , arizi kazança hesap eklenecek midir?

Cevap için teşekkür ederim.

Sorunuzun cevabını tam olarak bilemiyorum maalesef.Bazı tereddütler var aklımda.Örneğin bahsedilen işi yaparken kaza vs. olması durumunda nasıl bir yol izlenmeli gibi.Netice de buna iş kazası denemeyecek,denmemeli.Böyle bir durumda ne olacak?İşçi,ben senin için çalışırken senin işyerinde kaza yaptım,masraflarımı karşılamalısın derse ne olacak?Böyle bir durumda gider pusulasıyla görevi dışında bir iş gördürme ne kadar doğru olur çok emin değilim açıkcası.Bu iş için aralarında bir sözleşme yapılıp şartlar ve sonuçları belirlenip imza altına alınması kurtarıcı olur mu,ondan da pek emin değilim maalesef.Burada işverenin işi yapma konusunda işçiyi zorladığı bir durum yok galiba.Eğer böyle birşey varsa,işin seyri değişir çünkü. Biraz araştırmak lazım.

Merhaba,

Yazılı kabulu alınmak kaydıyla, işçiye asli işi dışında başka işler verilebilir,

Bu hadise; esnaf muaflığından faydalanan veya vergi mükellefi olmayan bir kişiden alınan hizmet değildir, Zira işi yapan ve yaptıran bu iş özelinde bir araya gelmemiş olup; halihazırda bir iş akdiyle bağlı taraflardır. Velhasıl bu ödeme ücrettir, Bordroya dahil edilmeli, Sigorta ve Gelir Vergisi Hesaplanmalıdır. Keza işçinin kıdem tazminatı hesaplama aşamasında da göz önünde bulundurulması gerekir.

Anlatılan Husus için Gider Pusulası müessesesinin işletilmesi Vergi ve SGK kaybına neden olacağından, (Düşük oranlı vergi uygulanacağı yanı sıra, elde edilen gelir Kümülatif gelir matrahını arttırıp, Takip eden dönemlerde; büyük ihtimalle vergi dilimini yükseltecektir.) muhtemel incelemede ceza uygulanacağı tabiidir.

Saygılarımla,