zirve

Pet şişe faturası

tugba_cag

Katkı Sunan Üye
Üyelik
16 Ağu 2005
Mesajlar
208
Konum
antalya
Öncelikle herkese kolay gelsin.. Mükellefim olan X firması içecek dağıtımı yapmakta. Patenti kendine ait olan bir içecek grubunu Y firmasına ürettiriyor. Fakat bu içeceklerin pet şişesi Z firmasında üretiliyor. Z firması pet şişeleri Y firmasına fatura ettiği takdirde üretici Y firması şişelerin bedelide dahil olmak üzere toplam bedel üzerinden %25 ötv hesaplayıp X firmasına içecekleri ticari mal olarak sevk ediyor. Maliyenin mükellef hizmetleri ise pet şişelerin faturasının X firmasına kesilmesini ve sevk irsaliyesiyle Y firmasına gönderilmesini aynı zamanda bu pet şişelerin 153 hesapta malın maliyetinde izlenmesi gerektiğini söylüyor. Böyle bir durumda da pet şişeler üzerinden ötv hesaplanmıyor ve malın maliyeti azalıyor dolayısıyla. Acaba sizce pet şielerin X firmasına mı yoksa Y firmasına mı fatura edilmesi daha doğru? Biz muallakta kaldık bu konuda..
 
Üyelik
31 Tem 2008
Mesajlar
15
Konum
KONYA
Ynt: Pet şişe faturası

Mallar x firmasının ve Y firmasına ürettiriyor. Aynı FASON işçiliklerde olduğu gibi Ambalaj malzemesi olan pet şişelerini size fatura etmesi daha doğru.
 
Üyelik
22 Eyl 2010
Mesajlar
344
Konum
istanbul
Ynt: Pet şişe faturası

selamlar,
Bence malın ayrılmaz bir parçası olduğunda Y firmasının X firmasına şişeleri fatura edip,sizde bunları malın maliyetinde göstermeniz doğru olacaktır diye düşünüyorum.
 
Üyelik
31 Tem 2008
Mesajlar
15
Konum
KONYA
Ynt: Pet şişe faturası

X patent sahibi ve üretimi Y firmasına yaptırıyor. Burada x firması maliyet açısından Z firmasının üretmiş olduğu şişeleri kendine fatura etmeyip direk üretimi yapan Y firmasına fatura etmesine izin vermiş olsa X firmasının maliyeti artmış olacak, X firmasın hem maliyet açısından hemde işlem kolaylığı açısından şişelerin kendisine fatura edilip maliyenin de söylediği gibi İRSALİYE ye teslim adresi Y firmasının adresini yazması daha doğrul olur....
 
Üyelik
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,475
Ynt: Pet şişe faturası

Her iki yolda doğrudur. Neden derseniz;
fason imal edenin şişeleri 3. bir firmadan temin etmesi ile imalat yaptıran işletmeden satın alması aynı şey. Örn; manto imali için fasoncuya sadece kumaş gönderilip fasoncunun düğmeleri fason siparişi veren firmadan satın alıp malzemeli işçilik olarak ft etmesi.
diğerinde ise kumaş yanında diğer malzemelerinde fason siparişi verence karşılanarak fasoncunun sadece işçilik ft etmesi.
 

tugba_cag

Katkı Sunan Üye
Üyelik
16 Ağu 2005
Mesajlar
208
Konum
antalya
Ynt: Pet şişe faturası

İlginize çok teşekkür ederim arkadaşlar. SAnırım şişelerin x firmasına fatura edilmesi daha mantıklı olacak gibi görünüyor...
 
Üst