Pirim Borç Ay Sayısı Ne Demek?

Merhaba,

SGK'nın sitesinden Bağkur sütunundan "emekli maaşım bağlandı mı?" adlı uygulama üzerinden sisteme giriş yaptığımda karşılaştığım ekranda;

Borç Bilgisi
Meslek Tarihi 20/04/1982
Durum: TERK ETMİŞ SİGORTALI .......
Son Basamak: 12
Son Basamak Tarihi: 01/01/2007
28/02/2009 itibari ile Sigortalı Borç Durumu
Toplam Borç: 0 ,00
Fazla Ödeme 143,59
Ödenmeyen Tescil Borcu: 0 ,00
Pirim Borç Ay Sayısı: 1 AY ----------------> buradaki pirim borç ay sayısı ne anlama geliyor?

hiçbir borcum yok hatta 143,59 TL fazla ödeme bile yapmışım. emeklilik dilekçemi vereli 2 hafta oldu. Emekli olacağım günü sabırsızlıkla beklerken bu yeni eklenen yazı keyfimi kaçırdı. Yardımcı olan, ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Umarım yanlış bir kategoriye yazmamışımdır bu sorumu. Hatam varsa özür dilerim.

Başarılar.
Hakan

Ynt: Pirim Borç Ay Sayısı Ne Demek?

Yardımcı olacak arkadaş yok mu bu konuda? Dün geceden beri bekliyorum. Teşekkürler.

hackan ' Alıntı:
Merhaba,

SGK'nın sitesinden Bağkur sütunundan "emekli maaşım bağlandı mı?" adlı uygulama üzerinden sisteme giriş yaptığımda karşılaştığım ekranda;

Borç Bilgisi
Meslek Tarihi 20/04/1982
Durum: TERK ETMİŞ SİGORTALI .......
Son Basamak: 12
Son Basamak Tarihi: 01/01/2007
28/02/2009 itibari ile Sigortalı Borç Durumu
Toplam Borç: 0 ,00
Fazla Ödeme 143,59
Ödenmeyen Tescil Borcu: 0 ,00
Pirim Borç Ay Sayısı: 1 AY ----------------> buradaki pirim borç ay sayısı ne anlama geliyor?

hiçbir borcum yok hatta 143,59 TL fazla ödeme bile yapmışım. emeklilik dilekçemi vereli 2 hafta oldu. Emekli olacağım günü sabırsızlıkla beklerken bu yeni eklenen yazı keyfimi kaçırdı. Yardımcı olan, ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Umarım yanlış bir kategoriye yazmamışımdır bu sorumu. Hatam varsa özür dilerim.

Başarılar.
Hakan

Prim Borç Ay Sayısı, borçlu bulunulan ay sayısını gösterir. Borcunuzun olmadığını belirtmişiniz. Bunu ispat etmek size düşer. İspat edecek makbuzlarla SGK'a başvurup hatanın düzeltilmesini talep edersiniz. Haklı iseniz Kurum hemen gerekli düzeltmeyi yapacaktır. SGK olsun diğer Kurumlar olsun hatasız Kurumlar değildir. Belki siz hatalısınız...Bu kadar emin olmayın.. En kısa sürede kuruma başvurun.

Sayın Sezer,

borçlu olmadığımı ben değil, gönderdiğim yazıda da görüldüğü gibi sgk sunucuları söylüyor. bunun için il müdürüyle görüştüm. borcumun olmadığı söylenmişti. pazartesi yeniden yetkili kişilere ulaşacağım. sadece merak ettiğim için sordum. yanıtınız için çok teşekkürler.

Emekli olarak çalışma söz konusumu? 4/a emeklisi hariç emekli çalışandan emekli maaşının 2009 için %13 kesinti yapılması söz konusu ve bu bir ay sonra kesiliyor.

henüz emekli olduğumuza dair bir bildirimde bulunulmadı. sadece onaylanma sürecindeyiz. bu süreçte hiçbir borcumuz olmadığını tüm ödeme makbuzlarımı ibraz ederek onaylattırdım.

"Pirim Borç Ay Sayısı : 1 AY" ibaresi emeklilik dilekçemi verdiğim günden 7 gün kadar sonra görünmeye başladı. bundan önce sadece borcumun bulunmadığı ve 143 lira fazla ödeme yaptığımı belirten sonuç çıkıyordu internette.