Pişmanlık İhlali

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba, 2014 dönemine ait beş adet hiç verilmeyen dönemlere kdv beyanı pişmanlıkla beyanname verildi. 3065 Sayılı Kanun 8.Maddesinin 2.fıkarsına hitaben. Müşterimde bu çıkan vergileri ödeyemediğinden %50 vergi ziyaı kesildi. Şimdi bu vergileri ödeyeceğini beyan edip 376.madde yada uzlaşma ya gidilerek indirim sağlanabilirmi.? Sağlanır ise hangisini önerirsiniz. Şimdiden Teşekkürler.

isterseniz 376 da telip edebilirsiniz ama birinci dafa yarısı mütakip kesilenlerde üçte biri
kaç tl ceza

cezanın %90 kalkması mı yoksa %34 kalkması mı daha iyi?

Sn satı37 cevabını %10 kadar düşer olarak algıladım. Uyarı için teşekkürler Sayın merkür2.
Daha önce uygulama yapmadığımdan toparlama yapar isek :
Uzlaşma talebi dilekçesi ile başvuru yapıp borcun belirtilen vadesinde ödenmesi şartı ile uzlaşmadan çıkacak indirimle işlemimiz tamamlanmış olacak doğrumudur.?
Borç aslına kesilen %50 vergi ziyai tutarı yaklaşık 1.200-TL

Sn satı37 cevabını %10 kadar düşer olarak algıladım. Uyarı için teşekkürler Sayın merkür2.
Daha önce uygulama yapmadığımdan toparlama yapar isek :
Uzlaşma talebi dilekçesi ile başvuru yapıp borcun belirtilen vadesinde ödenmesi şartı ile uzlaşmadan çıkacak indirimle işlemimiz tamamlanmış olacak doğrumudur.?
Borç aslına kesilen %50 vergi ziyai tutarı yaklaşık 1.200-TL

uzlaşmaya girerseniz 120 TL ye kadar düşer
376 isterseniz ilk cezası ise 600TL yıl içerisende başka cezası varsa 800TL olarak ödersiniz (1 ay içerisinde öderseniz)

sn.urum özel usulsüzlük cezalarını ne yaptınız ?

Mükellef 2014 döneminde Basit Usule tabi idi ve kendisine beyan başına 9,70-TL usulsüzlük kesildi.
Aslında olay basit usul müşterim faturasında kdv hesaplamaması gerekirken tevkifatlı kdv hesaplamış ve karşı tarafta beyan ettiğinden bizde bazı dönemlere kdv beyanı vermek zorunda kalmıştık.

Arkadaşlar, bugün vergi dairesine gittim. Uzlaşma talebimi 30 günlük süre aşımından ötürü kabul görmedi. Teblig tarihi olarak 22.12.2014 olduğunu dosyadan öğrendik. Peki çıkan bu vergi ziyai tutarlarını indirimden faydalanamazmıyız.?

Arkadaşlar, bugün vergi dairesine gittim. Uzlaşma talebimi 30 günlük süre aşımından ötürü kabul görmedi. Teblig tarihi olarak 22.12.2014 olduğunu dosyadan öğrendik. Peki çıkan bu vergi ziyai tutarlarını indirimden faydalanamazmıyız.?

VUK 376.md faydalanmanız da mümkü değil zira, ihbarnamenin tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ilgili vergi dairesine başvurarak vadesinde veya teminat göstererek 3 ay içinde ödeyebilirsiniz. tebliğ tarihi itibariyle 30 günlük süreyi aşmışsınız.