Pos Cihazıyla Yapılan Satışlar Hakkında....

mahrukatçılık(kömür alım-satımı) işiyle uğraşan bir kaç tane mükellefimiz var yalnız bunlarda sizde bilirsiniz ki satış yapılır faturası kesilir apartman daireleri peşin derler sonra kredi kartı kartı getirirler yani bunu önceden kestirmek baya zordur. Kanundada belirtiği üzere taksitli satışları satışın gerçekleştiği ay toplu olarak bildirilecek denmiştir.
Bende şöyle bir yol izledim bu ay daha önceki ay hepsi peşin olarak gözüken 50000 ytl satışımız vardı. Bunu beyan ettim yalnız o ay hiç kredi kartı yoktu bu ay satış olmadığı halde bir kısmı K.K. ile ödemiş bende bunu beyannamede satış yok gibi gösterip sadece K.K yapılan satışlar bölümünü doldurdum. Bunun bize sonuçları sizce nasıl olur.

Ynt: Pos Cihazıyla Yapılan Satışlar Hakkında....

Sn.GKN

O ay veya Bu ay demeden bir örnek ve rakamlar ile açıklarsanız daha net anlayacağız.

benim yazdıklarınızdan anladığım bu ay satışlarınızı beyan etmemişsiniz.Sebep ne olursa olsun (mücbir sebep hariç)müthiş bir hata....

Şimdi örnekliyorum :)

7. Ay Satışımız 72000,00 YTL
8. Ay Satışımız 0,00 YTL

7. Ay Pos Satışımız 0,00 YTL
8. Ay Pos Satışımız 8000,00 YTL

söylemek istediğim bu peşin diye satılıyor ama adam getirip kredi kartı çektiriyor bununla ilgili ne yapabiliriz.
e-beyanname satış belirtmeden sadece pos satışı kısmını kabul ediyor. gönderdim kabul etti ama onaylamadım

örneğide yazdım ama böyle birşey başınıza gelmedi mi?

bence bunu takip edebiliyorsan yaptığın doğru bir işlem. ama bu işlemi her mükellefe uygulamak kolay değil. mesela çok müşterisi(mesela 200-500 gibi) olanlar için çok zor...

hiç şüphesiz daire sana bunun nedenini soracak. sende bir güzel dilekçe ile hiza edersen dairede ağzı sulu şekilde ceza kesmeyi beklerken bir anda umutları suya düşecek...

figo ' Alıntı:
bence bunu takip edebiliyorsan yaptığın doğru bir işlem. ama bu işlemi her mükellefe uygulamak kolay değil. mesela çok müşterisi(mesela 200-500 gibi) olanlar için çok zor...

hiç şüphesiz daire sana bunun nedenini soracak. sende bir güzel dilekçe ile hiza edersen dairede ağzı sulu şekilde ceza kesmeyi beklerken bir anda umutları suya düşecek...

aynen bende sizin düşündüğünüz gibi düşündüm adamın gerçekten satışı yok ne diye satış beyan edeyim ki ama tabiki bunun bize menfi-müsbet ne gibi yaptırımları olur düşünmeden edemiyorum.

değerli arkadaşım belgeler elinde sattığın belli karttan geçtiğin belli senin yapman gereken mesela 1. ayda ft kestin adam 3. ayda postan ödedi o slipi git faturanın üzerine tak incelenene kadar orda beklesin. vergi dairesi memuruna böyle gösterirsen onlarda yaptığın uygulamanın doğru olduğunu anlayacaklardır...

Bilgilieriniz için teşekkürler bu şekilde şimdilik uygulamaya devam edelim. Çünkü ne olacağı bellisiz.