fonradar

POS ve kdv beyannamesi

merhaba; kdv beyannamelerinde gösterdiğimiz pos miktarlarının yıllık toplamı (açılış hariç) muhasebe kayıtlarındaki 108 nolu hesabın borç toplamıyla tutması gerekiyor değilmi ? iyi çalışmalar

Ynt: pos ve kdv beyannamesi

Yüksek olması sorun oluşturmaz ancak düşük olursa dikkat çekebilir.

Mizan gönderiyorsanız birebir aynı olmalı.

Sayın g705,
Şirketin kendi ortağından kredi kartı ile almış olduğu borçlar, açılışdan gelen rakamlar yada müşteriden kredi kartı yoluyla aldığı borçların tahsilatların (Bu yanlışlığın nedeni yazının ortağın kredi kartı ile almış olduğu borç... şeklinde yazı devam ettiği için sehven tahsilat yerine borçlanma yazılmıştır.Düzeltme iş bu nedenle yapılmıştır. )muhasebeleşmesi açısından bire bir aynı olmasına gerek bulunmamaktadır. Yukarıdaki açıklamalarım geçerlidir.

Kredi kartı ile yapılan borç işlemi yasal değildir. Ort borç işlemi ispat edilebilirse vd işlem yapmayabilir. (Mahkeme ile uğraşmak gerekebilir.) Ancak müşteriden borç alınma olayını ispat güçtür. VD bu işlemi ftsız satış olarak görecek ve cezalı işlem yapacaktır. Dönem başı rakam var ise buda bilanço önceki dönem rakamı + kdv bildirilen rakam = mizan rakamı vermelidir. Tek istisna açık hs yapılan satışların k.kart ile sonradan tahsilatıdır ki kdv bildirilen rakam uyuşmazlığından dolayı vd izah ister.

g705 ' Alıntı:
Kredi kartı ile yapılan borç işlemi yasal değildir. Ort borç işlemi ispat edilebilirse vd işlem yapmayabilir. (Mahkeme ile uğraşmak gerekebilir.) Ancak müşteriden borç alınma olayını ispat güçtür. VD bu işlemi ftsız satış olarak görecek ve cezalı işlem yapacaktır. Dönem başı rakam var ise buda bilanço önceki dönem rakamı + kdv bildirilen rakam = mizan rakamı vermelidir. Tek istisna açık hs yapılan satışların k.kart ile sonradan tahsilatıdır ki kdv bildirilen rakam uyuşmazlığından dolayı vd izah ister.
Sayın g705
İlgili mesajı düzeltme yaptım. Yanlış bir ifade kullanımı gerçekleşti, tahsilat demem gerekirken sehven ort. borç .... şeklinde ifade geldiği için yazıda tahsilat yazmak yerine borçlanma yazdım. Yukarıda mesajımı düzelttim.
Diğer tarafdan müşteriden yapılan tahsilatlar için de kredi kartı kullanılmakta olduğu konusunda hem fikiriz.

Kredi kartı ile borçlanma her ne kadar yasal olmasa da, mükellefler tarafından mükellefin uyarılmasına rağmen tercih edilmektedir. Sonuçta firmanın borcunu ödeyeme riski meydana geldiği zaman ticari itibarı kurtarabilmek için söz konusu işlemi gerçekleştirmektedirler.

Bizlerinde yapması gereken VUK 3. maddeye göre hareket etmektir.

mohicans ' Alıntı:
Yüksek olması sorun oluşturmaz ancak düşük olursa dikkat çekebilir.

Bu nedenle yukarıdaki söylediklerimi tekrarlıyorum. İzahat verebildiğiniz sürece sıkıntı oluşturmaz.