Postalar Halinde Çalışma

Kurumumuzda toplu iş sözleşmesi bulunmaktadır.
Vardiyalar halinde çalışan işçilere Gece 20:00 ve 06:00 arasını % 40 zamlı olarak ödüyoruz. Aynı zamanda bu çalışmaları pazar gününe denk gelirse pazar günü yevmiyelerini % 50 zamlı olarak ödüyoruz. İş kanununa göre böyle bir hüküm varmı. Yoksa yeni sözleşmede düzenleme yapmayı düşünüyoruz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ynt: Postalar halinde çalışma

vardiyalar halinde çalışan işyerlerinde gece vardiyasında çalışanlar fazla mesai yapamazlar. bu kişiler belittiğiniz saatlerde normal çalışma yapıyorsa zamlı ödemenize gerek yok.kişilerin hafta tatili pazar günü ise bu saatte yapılacak çalışmanın ücreti yüzde elii fazla ödenir. dolayısıyla yapılan işlemler doğrudur. ama kişilerin hafta tatili günü hafta içine gelenler varsa ve fazla mesai olarak çalışma yaptırılıp bunalara yüzde 40 zamlı ödeme yapılırsa eksik ödeme yapılmış olur.

Ynt: Postalar Halinde Çalışma

sn. muro
önce cevabınız için teşekkür ederim
vardiyalı çalışana fazla mesai yaptırmıyoruz. Gece çalıştıkları için 20 - 06 arası çalışmalarına ilave % 40 fazla ödeme yapıyoruz. yasada böyle birşey varmı. ve pazar günü normal vardiyalarına geldikleri için % 50 zamlı ödeme yapıyoruz. bu da doğrumudur.
teşekkürkler.

hafta tatileri hafta içine gelen personel varsa ve kişiyi ogün işe çağırırsanız %40 zamlı öderseniz ücreti eksik ödersiniz. yok biz hiç kimseyi hafta tatilinde işe çağırmıyoz diyorsanız uygulamanız iş kanuna uygundur.

Sn Muro
Ben yanlış anlattım konuyu size.
Vardiya halinde normal çalışmalar yapıyoruz. 08:16 - 16:24 - 24:08 bu şekilde her vardiyada arkadaşlar 6 gün çalışıp 1 gün izin yapıyorlar.
Bu haftalık izinleri kimi cuma kimi pazar kimi salı hangi güne denk gelirse o gün kullanıyorlar. Dolayısıyla pazar günü vardiyalı olmalarından dolayı normal çalışması olan arkadaşlara ekstradan % 50 zamlı ücret ödüyoruz. Birde yine normal vardiyası 16:24 ve 24:08 e denk gelen arkadaşlara saat 20:00-06:00 arasındaki normal vardiya çalışmaları
için saatlik yevmiyesinin % 40 ını çalıştığı saat kadar zamlı olarak ödüyoruz. Yani fazla mesai değil normal çalışmasına ekstra bir ödeme. Bunun 4857 sayılı yasada bir yeri
varmı. Yoksa haybiyeden paramı ödüyoruz. Hiç fazla çalışma yaptırmadığımız halde ekstra ödeme mi yapıyoruz. İnşallah daha açıklayıcı olmuştur. Teşekkürler

gece vardiyasında yapılan çalışmalrın gündüz vardiyasında çalışanlardan bir farkı yoktur. dolayısıyla maaşın yanında ayrıca bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Aynı zamanda bu çalışmaları pazar gününe denk gelirse pazar günü yevmiyelerini % 50 zamlı olarak ödüyoruz
sayın burhancavus,

pazar günü çalışan işçiler için eğer misal hafta tatilini salı günü kullanıyorlarsa, sırf o gün pazar günü olduğundan dolayı ekstra bir ücret vermeniz de gerekmiyor.

saygılar,

burhancavus ' Alıntı:
Vardiyalar halinde çalışan işçilere Gece 20:00 ve 06:00 arasını % 40 zamlı olarak ödüyoruz.

işçilerin gece postalarında 7,5 saatten çok çalıştırılmaları yasaktır

Vardiyalar halinde çalışan işçilere Gece 20:00 ve 06:00 arasını % 40 zamlı olarak ödüyoruz.

sayın revizyon,
dediğiniz doğru fakat sayın burhancavus böyle birşey iddia etmiyor ki, ben mi yanlış anlıyorum acaba.

saygılar

derelitütüncü ' Alıntı:

sayın revizyon,
dediğiniz doğru fakat sayın burhancavus böyle birşey iddia etmiyor ki, ben mi yanlış anlıyorum acaba.

saygılar

Gece 20:00 ve 06:00 arası çalışma 7,5 saati geçmiyor mu?

sayın revizyon,

Birde yine normal vardiyası 16:24 ve 24:08 e denk gelen arkadaşlara saat 20:00-06:00 arasındaki normal vardiya çalışmaları
için saatlik yevmiyesinin % 40 ını çalıştığı saat kadar zamlı olarak ödüyoruz

yani vardiyalar halinde çalışıyorlar.Her vardiya 7,5 saat. Fakat diyorki 20:00-06:00 arasındaki çalışmalara %40 zam uyguluyorlarmış. Yani 2. vardiya için 20:00den 24:00 e kadar %40, 3.vardiya için de 24:00-06:00 ya kadar %40 zamlı diyor.

Saygılar,