Primler

fugenc

Tanınmış Üye
2011 6 aylık satışalara ilişkin çalışan elemanlara temmuz ayında ödenen primleri sgk prim bildirgesinde nasıl göstereceğiz, tavan üst sınırını aşınca sistem kabul etmiyor.. maaş örneğin 3200 prim 5500.. ikramiye kısmına girince max 2.240 kabul ediyor.. Ayrıca bu primler üzerinden ssk primi ödeniyor mu??

Ynt: primler

maaş ve prim toplamı 5.440,50 olacak şekilde gireceksiniz. ssk tavanından fazla bir matrahı tahakkuk ettiremezsiniz.

maaş 3.200 ise prim 2.240,50 olması gerekir. fazlası tahakkuk etmeyecek tabi ki. ssk tavanının mantığı bu. 10.000 tl maaş da alsa kişi ssk primi tavan üzerinden yatacak.

kemalforum ' Alıntı:
primin geri kalanı sonraki aya devreder. devreden dönem 2 ayı geçemez.

evet eksik söyledim. tavanı aşan tutar 2 ay boyunca devreder. sonraki 2 ayda tavanın altında kalırsa tavana kadar matrahı yükseltmeniz gerekecek. eğer bir bordro yazılımı kullanıyorsanız programınızın bunu otomatik yapması lazım.

Ynt: Primler

peki örneğin 10.000 tl prim aldı, bu durumda 2.240,50*3 =6.721,50 tl kısmı sgk primine tabii olmuş oluyor.. peki geri kalanı? kafamkarıştı??

tavandan fazlasını gösteremiyorsunuz bordroda cari ayda bordroda gösteremediğiniz kısmı takip eden 2 ay içerisinde bordroda gösteriyorsunuz

bordroda o aya prim kısmına 10.000 tl prim alıyor örmeğin onu o ay giriyoruz değil mi?

Sayın fugenc arkadaşların söylediklerini sizin programınız yapmıyorsa, o programa güvenmeyin. Öncelikli derdiniz program olsun, belki başka eksikliklerde vardır.

kesinlikle, mikro kullanıyorum onları aradım, biryerlere girip prim ilramiye ödemelerinde ssk var diye manuel düzeltmek gerekiyormuş,şaka gibi.. zeten öyle işaretli olması gerekmez mi nereden bileceğiz..

Mikro da bir çok parametre var ve sizin ayarlamanız gerekiyor. (116112)

Evet Mikro 'da prime tabi olan-olmayan ödemeleri,muafiyetleri, Gelir ve damga vergisi muafiyetlerini (11612)nolu karttan Sosyal Yardım Detay Tanımlarından tek tek gözden geçirmelisiniz.