Proje Danışmanlığı Yaptığım Şirkette Servis de Çekiyorum

Merhaba,

4 yıldır bir yazılım firmasında proje danışmanlığı yapıyorum. Şirket işe başladığım tarihten itibaren bir aracı işe gidip gelmem için bana verdi(zimmetlemeden) fakat güzergahım da olan arkadaşları da almamı istedi. İlk başta 4 kişi geliyorduk herkes birbirine yakın oturduğu için sorun da olmuyordu daha sonra bu arkadaşlar işten çıktı ve yeni arkadaşlar geldi uzun lafın kısası ;

Bir senedir milleti sabah şirkete getirebilmek için fazladan 1 saat yol gidiyorum, aynı şekilde akşam eve dönerken de milleti bırakmak için trafiğin içindeyim. iş tanımım da böyle bir göre yok, bazen trafik sebebiyle işe 5 dk ile 30 dk arasında geç kalıyorduk, bu durumdan dolayı müdürümüz tarafından uyarılmaya başladım ve kendisi erken kalkmam gerektiğini söyledi. Bu durumda nasıl bir tepki vermem gerekiyor? maaş almadan resmen şoförlük yapıyorum.

Benim için önemli olan aracı bırakıp bırakmamak değil, öğrenmek istediğim zaten uzun bir süredir insanları işe götürüp getirmek için günde fazladan 2 saat zaman harcıyorum. Bu zamanı harcamama rağmen iş veren işe geç kaldığım için beni uyarıyor. bu durumda yapmam gerekeni ve vermem gereken tepkiyi soruyorum.

Son düzenleme:
Anladığım kadarı ile size tahsis ettiği araçla personelleri almanız için yazılı bir görev yazı vb. belge tebliğ edilmedi.Burada yapılan sözlü bir anlaşma.
Siz işverenle konuşun.Size araç tahsis etmek zorunda olmadığı gibi sizinde personelleri almak zorunda olmadığınızı beyan edin.Eğer kabul etmez ise aracı uzaktan gelen kişiye tahsis etmesini bu kişinin erken kalkmasını söyleyin.Açıkçası bu durumda çok fazla senaryo var.Sözlü olarak sonuç alamazsanız sözleşmeniz de böyle bir madde olmadığını söyleyin.Siz bu durumda şoförlük yapmak zorunda değilsiniz.2 saat harcadığınız zaman mesai olarak işleme geçmeli.Sonuçta işveren sizi başka bir işte görevlendirmiş olur.

Anladığım kadarı ile size tahsis ettiği araçla personelleri almanız için yazılı bir görev yazı vb. belge tebliğ edilmedi.Burada yapılan sözlü bir anlaşma.
Siz işverenle konuşun.Size araç tahsis etmek zorunda olmadığı gibi sizinde personelleri almak zorunda olmadığınızı beyan edin.Eğer kabul etmez ise aracı uzaktan gelen kişiye tahsis etmesini bu kişinin erken kalkmasını söyleyin.Açıkçası bu durumda çok fazla senaryo var.Sözlü olarak sonuç alamazsanız sözleşmeniz de böyle bir madde olmadığını söyleyin.Siz bu durumda şoförlük yapmak zorunda değilsiniz.2 saat harcadığınız zaman mesai olarak işleme geçmeli.Sonuçta işveren sizi başka bir işte görevlendirmiş olur.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.