Rapor/Aylık Prim

Merhaba arkadaşlar.S.S.K Konusunda henüz acemi olduğum için siz tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum.Şimdiden teşekkür ederim.Benim öğrenmek istediğim konular şunlar.
Benim okulumda çalışan ssk lı öğremenler 5510 sayılı kanunun 4/a bendinden.Buna göre
*Herhangi bir personel 14 gün rapor aldığı zaman bunun mmaşını hesaplarken 14-2=12 gün üzerinden mi hesaplanacak
*Hesaplama yapılırken tüm hakedişlerden de mi kesinti yapılacak.(A.G.İndirimi......v.b)
*Alınan raporu S.G.K nın sitesinde bulunan işgörmezlik sayfasından girişmi yapılacak
*Yapılan kesintilerden sonra personel kesintileri nasıl geri alacak.

Ynt: Rapor/Aylık Prim

14-2= 12 gün kesinti yapacağınız doğru.

Brüt maaşını bilmiyorum ama AGİ de kesinti yapmayacaksınız. Bekar bir çalışanın 45,63 ytl ye kadar gelir ver.tah. çalışanın kendisine ödenir. 45,63 ytl'yi aşan rakamlar gelir verigisi olarak ödenir. Sözgelimi (1) *eksik gün çalışması ile g.v. 51,75 ise 51,75 - 45,63= 6,12 g.v. tah. olacaktır. 45,63 gene çalışanın kendisine ödenecek. (2) * eksik gün çalışması ile g.v. 26,55ytl ise bu 26,55ytl nin gene hepsi çalışana ödenecek. vergi tah. etmeyecek.

Çalışanın aldığı rapor SGK nın sitesinde bulunan işgöremezlik sayfasından girişi yapılacak, ek olarak rapor bitimi çalışanın hangi tarihler arası raporlu olduğunu ve ne zaman işbaşı yaptığını gösterir işverence kaşelenmiş ve imzalı bir belge , rapor alınan güne ait olan vizite kağıdı ile çalışana verilecek. çalışan da SGK ya teslim edecek.

Kendi bu belgelerle gidince birkaç evrak imzalayacak ve bir banka hesabına ya da PTT kanalı ile TC numarasına ödeneği yatacak.

Sayın serkani öncelikle mesaja cvp verdiğiniz için teşekkürler.Ben size şöyle anlalatayım.Parsonelin brüt maaşı 1297,10.Bu brüt miktar üzerinden %14,5 S.S.K kişi kesintisi ve artı gelir vergisi ve damga vergisi kesiliyor.Çıkan sonuca 249,27 ytl 5793 sayılı kanun gereğince ek ödeme ve artı 45,63 a.g.i ekleniyor.Şimdi bu kişi 14 gün rapor alırsa ne olur.

14 gün rapor aldı ise 30-14 = 16 gün ve buna karşılık bürüt ücreti tahakkuk ettirmelisiniz. SGK raporlarda 2 güne kadar olan kısmı ödemez. Bunu işvereninde ödeme zorunluluğu yoktur, bazı işverenler kendi insiyatifleri ile 2 günlük ücretide öder.