Raporlu olunan haftada fazla mesainin raporlu güne sayılması.

Özel bir şirkette sendikalı olarak çalışmaktayım.Günlük 7,5 saat çalışma saatiyle haftada 6 gün çalışarak haftalık çalışma saatini doldurmaktayım.1 hafta içerisinde 5 gün işgöremez raporu alarak işe gelemedim.Aynı haftada 1 gün(7,5saat)fazla mesaiye kaldım.İşverenle sendika arasında imzalanan sözleşme kitabında 'Sağlık Bakanlığı sağlık birimlerinden,bir defada 5 gün ve daha fazla istirahat alan üyelere,Sosyal güvenlik kurumunun ödemediği ilk iki günün ücreti işverence ödenir'diye bir madde var.Bu şartlarda raporlu olduğum haftada yapmış olduğum fazla mesai işveren tarafından fazla mesai ücreti (%100) ödenmeyerek raporlu olduğum bir güne çalışma sayılmıştır.Gerekçe olarak İş kanununda haftalık çalışma saatleri 45 saate tamamlanır denildiği için fazla mesaiyi raporlu olarak gelmediğin güne saydık dediler.Bu denkleştirmenin yasal olarak bir dayanağı varmıdır?

Ynt: Raporlu olunan haftada fazla mesainin raporlu güne sayılması.

Çok emin değilim fakat kendi çalıştığım şirketten bilmekteyim ki; normal çalışma yada mesainiz rapor ile denkleştirilemez. yani siz 45+7,5=52,5 saat çalışmış sayılıyorsunuz raporlu olsanız bile.

SerSA ' Alıntı:
Çok emin değilim fakat kendi çalıştığım şirketten bilmekteyim ki; normal çalışma yada mesainiz rapor ile denkleştirilemez. yani siz 45+7,5=52,5 saat çalışmış sayılıyorsunuz raporlu olsanız bile.
Ben buna katılamıyorum.
Raporlu olunan bu günler evet hafta tatili hesabında çalışılmış gibi kabul edilir ama;
fazla çalışmanın tanımı çok net; haftalık 45 saati aşan kısım!!
O hafta 45 saatlik çalışmayı tamamlamadığınızdan , fazla çalışma ücreti olarak değerlendirilmesi mümkün değil bence.
Dolayısıyla da 45 saati aşmadığı için normal çalışma saat ücreti ile ödemesi yapılır.

Keremcem senin dediğin gibi normal zamanlarda mesala;haftanın cuma günü ücretsiz mazeret izni kullandım ve işe gelmedim.Pazar günüde 7,5 saat mesaiye kaldım bu durumlarda pazar günkü fazla çalışmam cuma günü kullanmış olduğum güne sayılıyor.Ancak resmi rapor belgeli günlerdede sayılabilmesi yanlış bir durum.Ben bunun yasal dayanağının ne olduğunu bulamadım.Birde raporlu olan kişinin çalışması kanunen yasak ancak böyle olunca kişi rapaorlu olduğundada çalışıyor gözüküyor ve sigortası yatıyor.

Sn. Keremcem'in görüşüne katılmam mümkün değil. F. Mesai ücretini almanız gerekir.
Bu konuyu sendika işyeri baştemsilcisine, olmazsa sendika merkezine iletin. (Sendika ile
işveren arasında bu konuda özel anlaşma yoksa)

Sn. EVERGREEN,

İstirahatli kişinin Sigortalı hizmet listesinde sigorta prim ve gün sayısının tam bildirilmesinde
sakınca yok. Tam bildirebilirsin, ancak istirahatli sürede fiilen çalıştırmayacaksın.

ihsans ' Alıntı:
Sn. Keremcem'in görüşüne katılmam mümkün değil. F. Mesai ücretini almanız gerekir.
Neden?
Fazla çalışma süresinin tanımı dediğim gibi iş kanununda çok net olarak yapılmış.Haftalık 45 saati aşan süreler.
Gene aynı şekilde çalışılmış gibi kabul edilen süreler de açıkça beliritlmiş 66.madde de ve aralarında hastalık izninde ( raporlu) olunan günler belirtilmemiş.!

Sn. Keremcem,

Bu mantıkla bir iki gün istirahat veya ücretsiz izin alanların haftalık 45 saatlik fiili çalışmasını tamamlamadı diye
Normal Pazar ücretini de ödemememiz gerekir. Pazar ücretini haketmek için haftalık 45 saatlik çalışmayı
tamamlamak gerekir düşüncesiyle..

Ayrıca 66 madde'deki "Çalışma süresinden sayılan haller" den kastı, kişi o anda işinin başındadır.
anlamındadır. "Çalışılmış gibi sayılan haller"den farklıdır.

ihsans ' Alıntı:
Sn. Keremcem,

Bu mantıkla bir iki gün istirahat veya ücretsiz izin alanların haftalık 45 saatlik fiili çalışmasını tamamlamadı diye
Normal Pazar ücretini de ödemememiz gerekir. Pazar ücretini haketmek için haftalık 45 saatlik çalışmayı
tamamlamak gerekir düşüncesiyle..

Ayrıca 66 madde'deki "Çalışma süresinden sayılan haller" den kastı, kişi o anda işinin başındadır.
anlamındadır. "Çalışılmış gibi sayılan haller"den farklıdır.
Bahsettiğiniz izinlerin , hafta tatili ücretine hak kazanmada çalışılmış gibi sayılacağı da çok net olarak açıklanmış sn.ihsans .

Gene diyorum, iş kanunun hiç bir yerinde raporlu olunan süre , fazla çalışma ücreti hesaplanmasında çalışılmış gibi kabul edilir denmemektedir.Ha (%50 arttırılmış)verirsiniz , evet kimse bir şey diyemez.Ancak vermezseniz de kimsenin diyecek bir şeyi yok. 45 saatlik çalışmayı aşan ,%50 arttırılmış ücrete tabi kısım çalışma nerede ? Yok :)

Sn. KEREMCEM,

Burada Mazeretsiz devamsızlıklar gibi durumlar hariç, İşletmenin bütününün çalışma süresinin 45 saatin altında olması durumu kastedilmektedir. (Yani toplu iş sözleşme ile haftalık çalışma süresinin 45 saatin altına düşürülmesi gibi) Aksi durumda zaten hakkaniyete hiç uygun olmaz. (örn. Hastalık sonucu 2 gün istirahat alıp, 3 gün sonunda Fazla çalışma yapan aynı ücretteki arkadaşından eksik ücret alması gibi)
Yani işyerinde haftalık 45 saat çalışma süresi belirlenmişse ve çalışan haftanın bir iki gününü izin veya istirahat almışsa fazla çalışma ücreti emsal çalışanlar gibi %50 artırılarak ödenir.