Raporlu Olunan Sürenin Bir Kısmında Çalışılması Hk.

günizi

Katkı Sunan Üye
İşyerinde vardiyalı çalışılmaktadır. Gündüz vardiyasında çalışıp ücret haketmiş personel, vardiya sonunda (saat 15:00) hastaneden 5 günlük rapor almıştır. Toplam 5 günlük rapor süresinin 1 gününde çalışması olduğu için; Çalışılmadığına dair bildirim girişi ne şekilde olacak? Online sistemde raporlu sürenin tamamı için "çalıştı" veya "çalışmadı" işaretlenebiliyor. Alo 170 ile görüştüm. "24 saat içinde istirahat alırsa, çalışmış olsa dahi o gün raporlu gözükecek" dediler. Yasal dayanağına dair net bir bilgi verilmedi. Bu açıklama bana pek mantıklı da gelmedi açıkçası. Çok araştırmama rağmen bu konuda yasal dayanak bulamadım.

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Teşekkürlerimle...

Gün içinde çalışıp saat 17'de doktora gittiğinde dahi o gün için de rapor yazılıyor.
Yasal dayanak bulmanız bence mümkün değil.
Ancak etik olarak o gün raporlu gösterilse bile o güne istinaden kesinti yapılmaması görüşündeyim.

Başımdan geçen olay: İşçi vardiya bitimine yakın iş kazası geçiriyor. İstirahat raporu veriliyor doğal olarak. Çalıştığı yani kaza yaptığı günde istirahatli görünüyor. Buna göre bildirimlerini yapıyorum. Sonra konu ile ilgili olarak müfettiş denetimine giriyorum. Çalıştığı günü raporlu bildirmemden dolayı ipc kesiliyor ve o bir günün sgk priminin yatırılması talep ediliyor. Sonuç olarak istirahat aldığı ama çalıştığı günlerde kesintiye gitmeyin. Hak edişini verin. Eksik gününü illa tam bildireceksin diye bir şartta yok kanımca. Kolay gelsin.