fonradar

Raporluyum Diye İşten Çıkarıldım

merhabalar.raporlu olduğum için işten çıkarıldım.07.02.2009 tarihinde ayağımda ödem oluştuğu gerekçesiyle devletin resmi bir kurumundan 10 gün rapor aldım.10 gün sonra raporum 20 güne uzatıldı yani 20 gün rapor verildi.ayağım alçıda tabi :'(28.02.2009 tarihi itibari ile iş başı yaptım.şirketleşmiş bir mağazada çalışıyorum.işe başladığım tarihte işe yeni başlayan müdüremiz bazı konularda beni rencide etti kimse yokken.şahit bırakmak istemedi.konuşmama bile izin vermedi.01.03.2009 tarihinin akşamında yine kimse yokken bana benimle çalışmak istemediğini kriterlerine uymadığımı söyledi.günde sadece 1 saat ya erken çıkabilirsin yada geç gelebilirsin dedi.ihbar süreni 02.03.2009 itibariyle başlatıyorum dedi.ama resmi bir evrak imzalatmadılar.sanırım istifa dilekçesi yazdıracaklar.15.05.2008 tarihinde işe başladım hala çalışıyorum.bu ayın 15 inde çıkacağımı bildirdi sözlü olarak.ihbar süremin 4 hafta ve iş arama süremin günde 2 saat olduğunu biliyorum.birde ihbar tazminatı var.ocak ayında çıkan bi yasada ihbar tazminatı kalktı diye duydum.doğrumu acaba???bu durumda ben ne yapmalıyım??yoksa şikayet mi etmeliyim??prim sistemiyle çalışıyorum acaba prim paramı da alabilirmiyim??biraz uzun oldu ama bu yaşadığım ilginç bir durum.hiç böylesini duymamıştım ??? ??? :'(

Ynt: Raporluyum Diye İşten Çıkarıldım

ihbar sürenizle ilgili olarak size mutlaka yazılı bildirim yapılmalıdır çalışan sayısı 30 un altında olan işyerlerinde kişinin işe iade hakkı yok sebep belirtmek zorunluluğu yok diye düşünmüş olabilirler ama ne olursa olsun sizin bu ihbar öneline uygun olarak günde 2 saat iş arama izniniz var ayrıca kesinlikle istifa dilekçesi imzalamayın tüm haklarınızı kaybedersiniz kıdem ve ihbar tazminatınızı alamazsınız

iyi günler

çalışmaya başladığın tarihten itibaren 1 yıl olmadığı için kıdem tazminatın yok.sadece ihbar tazminatı alabilirsin.ihbar tazminatınıda alabilmen için işveren tarafından çıkarılman gerekmektedir yani istifa ettiğin takdirde ihbar tazminatını alamazsın.

İşvereniz İhbar süreniz bitmeden bu ayın 15 gideceğinizi söylemişse İhbar tazminatınızı da ödemek durumundadır.sizin ihbar süreniz 02.03.2009 başlıyor 30.03.2009 tarihinde ihbar süreniz doluyor hiçbiryere imza atmamışsanız hakkınızı sonuna kadar arayınız

Çalışma süreniz 6 ayla 1,5 yıl arasında olduğu için ihbar süreniz 4 haftadır. İhbar bildirimi hariç herhangi bir belge imzalamayın. Çıkarken de paranızı tam olarak vermezlerse de hiç bir şey imzalamayın, emin olun kanuni yollardan alırsınız. Günlük iş arama izninizi istediğiniz saatlerde kullanabilirsiniz. Hatta birleştirip toplu halde de kullanabilirsiniz.

hiç bir evrağa imza atmadım zaten muhasebenin de haberi yokmuş bu durumdan.ihbar süremin başladığı sadece sözlü olarak bildirildi şahsıma.bu bildiriyi son gün paramı aldığım zaman mı imzalayacağım yoksa bana ilk önce ihbar süremin başladığına dair bir evrak sunmaları gereklimi?bu konuyu müdürümle çözemiyorum muhasebe bu hakları bana vermekte yetki sahibimi?şimdiden teşekkür ederim...