Reklam Ve Tanıtım Hizmetlerinde Tevkifat.

zarha

Katkı Sunan Üye
Televizyona reklam verdik tanıtım diye faturası geldi. 1 milyar + kdv. Tevkifat sorumluluğu olan bir tüzel kişiliğiz. Dolayısıyla bu fatura tevkifatlı olmalı mıdır? 30 no lu kdv tebliğindeki açıklamadan pek bir şey anlamadım. Tevkifat uygulanmalı mıdır? Uygulanacaksa oran nedir?

Ynt: Reklam Ve Tanıtım Hizmetlerinde Tevkifat.

zarha ' Alıntı:
Televizyona reklam verdik tanıtım diye faturası geldi. 1 milyar + kdv. Tevkifat sorumluluğu olan bir tüzel kişiliğiz. Dolayısıyla bu fatura tevkifatlı olmalı mıdır? 30 no lu kdv tebliğindeki açıklamadan pek bir şey anlamadım. Tevkifat uygulanmalı mıdır? Uygulanacaksa oran nedir?
Merhaba hocam

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 9 uncu maddesinde gerekli görülen hallerde vergi alacağının emniyet altına alınması amacıyla vergiye tabi işlemlere taraf olanları verginin ödenmesinden sorumlu tutma konusunda Bakanlığımıza yetki verilmiştir.

Konuyla ilgili olarak, 18/11/2005 tarihli ve 25997 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan 96 Seri No.lu KDV Genel Tebliği?nin ?İşgücü Hizmetlerinde Tevkifat Uygulaması? başlıklı 5.1. bölümüne göre;

?Katma değer vergisi mükellefi bazı işletmeler mal veya hizmet üretimlerine ilişkin olarak ihtiyaç duydukları işgücünü kendilerine hizmet akdi ile bağlı ücretli statüsünde hizmet erbabı çalıştırarak temin etmek yerine, alt işverenlerden veya bu alanda faaliyette bulunan diğer kurum, kuruluş veya organizasyonlardan satın almaktadırlar.

Katma Değer Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak, bu Tebliğin yayımını izleyen ay başından itibaren geçerli olmak üzere katma değer vergisi mükelleflerinin alt işverenlerden veya bu konuda faaliyette bulunan diğer işletmelerden temin ettikleri işgücü hizmetine ait katma değer vergisinin % 90?ının tevkifata tabi tutulması ve bunlar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi uygun görülmüştür.

91 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin (A) bölümüne göre hizmet alımlarında tevkifat uygulaması gereken kurum, kuruluş ve işletmelerin bu bölümde belirtilen türden işgücü hizmeti vermeleri halinde işgücü hizmet bedelleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisi tevkifata tabi olmayacaktır.

Eğer reklam faturası geldiğine göre bu bir sermaye şirketi. Gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olduğu için de stopaja gerek yoktur.

Ayrıca KDV 91 nolu tebliğde de reklam hizmeti tevkifat yapılacak hizmetler içinde sayılmadığından stopja gerek yoktur.

cevaplar için teşekkürler. sağolun.