fonradar

Resen Terki Verilen Şahıs Firmam Adına Bilmeden Fatura Kestim.

Merhaba,
2012 kuruluşlu bir şahıs firmam var. 2016 yılına kadar da aktif olarak işlettim. Sonra işlerim ters gitti ve başka bir ile taşındım. Bu sırada muhasebecime aylık aidatlarımı dahi ödeyemez hale geldim. Bu nedenle de muhasebecim beyannamelerimi maliyeye vermemiş. Neyse ben bu sırada 1 ay önce bir iş aldım ve fatura kesmeye başladım.Cebime para girince muhasebeciye tekrar edelim dedim, ama o bana abi firmanın resen terki verilmiş olabilir dedi. Tabi ben o ana kadar Resen terk nedir bilmiyordum. Şu anki durum Firmam maliye tarafından resen terki verilmiş durumda ve ben yaklaşık 100bin TL ye yakın bir fatura kestim. Bu faturalardan 60bin tl si k.d.v istisnalı, yatırım teşvik belgeli fatura, yani 18% kdv sini belge ile devletten almam gerekiyor. Ben burumda ne yapmalıyım. Firmamı tekrardan faliyete sokabilirmiyim. Eğer tekrardan faliyete sokamasam bu durumda ne gibi ceza yada cezalar yerim. Açıkcası bitermiyim ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eğer resen terki kaldırtıp verilmeyen beyan cezalara katlanmazsanız veya ft geri alıp iptal etmezseniz başınız çok ağrır. Ft halk tabiri ile naylon ft durumunda olduğundan karşılaşacağınız yaptırım çok ağır olur.