Resen Terkten Dolayı Mükellfefin Diğer Şirketindeki Durumu

Selamlar
Bir mükellefimiz 2 ayrı limited şirkette de tek ortak.
1. şirketimiz resen terk durumu yaşamadan (düşeceğini bilmiyorduk) 2. şirketini de kurmuştu.
İlk şirketi yerinde bulunamamaktan dolayı resen terk durumunda.
Deneyimlerinize başvurmak istedik. Bu durumda faal olan sonradan kurduğu firmanın ticari faaliyetinde
Resmi daireler ve bankalar açısından yaşayabileceği sıkıntılar nelerdir.
Daha önceden Deneyimi olan Üstatlardan bilgi alabilirsek çok seviniriz..
Teşekkürler

Bu konuda yorum yapabilecek ya da daha önce başına gelmiş deneyimi olan bir arkadaşımız varsa lütfen cevaplayabirse çok sevinirim.

Hiçbir suretle bu bahsini geçtiğiniz sıkıntıları yaşayacağınızı sanmıyorum. Sebebi ise aynı hissedar adına olmasın karşın firma ayrı bir tüzel kişiliktir.

Aslında bende öyle düşünüyordum ama resen terke giren şirket hissedarlarının 5 yıl süre ile sicillerinde bu sıkıntı yaşanıyor diye kaldı aklımda.
Hiç resen terkte olan firmamız da olmadı.
Bu gibi durumlarda mükellef nelerden etkilenebilir bilemiyorum..
Bu sorunlarla karşılaşan arkadaşlar olsaydı sanırım yazarlardı.
Yorum yapılmadığına göre de gerçekten olumsuz sonuçlar doğurmaz yorumunu mu çıkarmalıyım bilemedim..
Teşekkürler.

Konuyu güncel tutmak istiyorum..
Halen net bir fikir oluşmadı açıkçası...

Sahte Belge düzenleme, kullanma, defter belge ibraz etmeme ve yerinde bulunamam gibi tespitlere bağlı olarak bazı mükellefler özel esaslara alınmaktadır. uygulamada bu durumlara olumsuz tespit denmektedir. olumsuz tespite bağlı olarak ilgili mükellefin özel esaslara alınması için bir form doldurulmaktadır. bu formda ilgili mükellefin bilgilerinin yanısıra mükellef şirket ise ortaklarına ve ayrıca ortakların ortağı ya da yöneticisi oldukları şirketlerin bilgilerine de yer verilmektedir. burada sahte belge düzenleme tespiti varsa ayrıca mükellefin ortak ya da yöneticisi olduğu şirketler de özel esaslara alınabilmektedir. bunun yapılıp yapılmadığını ilgili vergi dairesine başvurarak öğrenebilirsiniz. ayrıca yerinde bulunamadığı için özel esaslara alınan mükellefiniz için bir dilekçe ile başvurup yoklama yapılmasını talep ederek özel esaslardan çıkmasını sağlayabilirsiniz. bu en doğru yol olacaktır. dilekçede mutlaka özel esaslardan çıkma talebinizi belirtmeniz doğru olacaktır...