zirve

Resmi Tatil Çalışması

pascal

Katkı Sunan Üye
Üyelik
13 Eki 2008
Mesajlar
505
Konum
istanbul
23 nisan 01 mayıs gibi resmi tatillerde mağazalar hep açık oluyor. çalışan personele o gün çalışmasını çift yevmiye ödemek yerine daha sonraki günlerde izin olarak kullandırabilir miyiz.
 
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ynt: resmi tatil çalışması

Aranızda anlaşırsanız çalıştığı süre kadar başka gün ücretini ödeyerek izin kullandırırsanız olur.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,859
Konum
izmir
Ynt: Resmi Tatil Çalışması

pascal ' Alıntı:
23 nisan 01 mayıs gibi resmi tatillerde mağazalar hep açık oluyor. çalışan personele o gün çalışmasını çift yevmiye ödemek yerine daha sonraki günlerde izin olarak kullandırabilir miyiz.
İşveren fazla çalışma karşılığında ücret ödemekle mükelleftir.Çalışanın talebiyle fazla çalışma süresi karşılığı olarak , fazla çalışma süresinin 1,5 katı kadar süreyi izin olarak kullandırabilirsiniz.
Ücret yerine izin uygulamasında işverenin diretmesi ,çalışan için haklı fesih nedeni olabilir, tazminata hak kazanır.
 
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ynt: Resmi Tatil Çalışması

Burada fazla çalışma değil resmi tatilde çalışma söz konusu.
 
Üyelik
30 Nis 2009
Mesajlar
1
Ynt: Resmi Tatil Çalışması

bir fabrikada resmi tatil günlerinde çalıştırılıyoruz. Ancak mesai parası verilmiyor ??? ve resmi tatillerde gelmemek için rest çekiyoruz. Ama nafile...maddi sebeplerden dolayı geliyoruz...NE YAPABİLİRİZ ??
Ayrıca,
Maaşların çok az kısmı bankaya yatıyor. kalan miktar ise elden ödeniyor. tabi maaş bordrolarında ise bankaya yatan miktar görünüyor. Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz. ACİL CEVAP?
Ayrıca haftalık çalışma saatinden fazla çalışıp cumartesi de çalışıyoruz. Bunu ispat etmemiz durumunda tazminat hakkımız ne olacaktır ?
Saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim.
Tekstilci
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,859
Konum
izmir
Ynt: Resmi Tatil Çalışması

T U R K O ' Alıntı:
Burada fazla çalışma değil resmi tatilde çalışma söz konusu.
Haklısınız,atlamışım,uyarınız için teşekkürler.
"- Genel tatil ücreti
MADDE 47. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.
Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir. "
 
Üyelik
19 Tem 2005
Mesajlar
21
Ynt: Resmi Tatil Çalışması

Öncelikle ulusal bayramlarda ve genel tatil günlerinde işçilerin çalıştırılıp çalıştırılmayacağı bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile kararlaştırılması gerekir. sözleşmelerde bu yönde hüküm yok ise işçinin onayının alınması gerekir. (İş k m 44) Aksi takdirde işçi bu çalışmadan kaçınabilir.

Bu şekilde çalışanların ücreti keremcan üstadımın da belirttiği üzere 47 maddeye göre ödenir
 
Üyelik
21 May 2009
Mesajlar
1
Ynt: Resmi Tatil Çalışması

tekstilci ' Alıntı:
bir fabrikada resmi tatil günlerinde çalıştırılıyoruz. Ancak mesai parası verilmiyor ??? ve resmi tatillerde gelmemek için rest çekiyoruz. Ama nafile...maddi sebeplerden dolayı geliyoruz...NE YAPABİLİRİZ ??
Ayrıca,
Maaşların çok az kısmı bankaya yatıyor. kalan miktar ise elden ödeniyor. tabi maaş bordrolarında ise bankaya yatan miktar görünüyor. Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz. ACİL CEVAP?
Ayrıca haftalık çalışma saatinden fazla çalışıp cumartesi de çalışıyoruz. Bunu ispat etmemiz durumunda tazminat hakkımız ne olacaktır ?
Saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim.
Tekstilci
aynen bende bu arkadasımınızın durumundayım 19 mayıs tatılınde işe gelmedıgım ıcın benı arayıp ısten cıkardıklarını soyledıler kabul ettım aksamda arayıp devam etmemı ıstedıler suan devam edıyorum ama yıne ben yolumda ılerlemek ıstıyorum yaparkende hata yapmak ıstemıyorum ctesılerıde ucretsız mesaı yapmak ıstemıyorum nasıl bır yol cızmelıyım cevaplzrınızı beklıyorum tesekkurler
 
Üyelik
21 Haz 2017
Mesajlar
1
Konum
Ankara
Resmi ve dini tatillerde çalışma

Benzinlikte pompaci olarak çalışmaktayım dini ve resmi tatillerde extra ücret alamıyorum benim mesayi hakkım yok mu
Saygılar
 

Benzer konular

Üst