Saatlik Çalışan İşçiler

sule

Katkı Sunan Üye
Merhabalar. sabah 08:00 - 17:30 (1 saat yemek ve dinlenme molası) çalışıyoruz. yani fiili çalışma saati günde 8,5 saat. haftanın 5 günü çalışıyoruz, toplam 42,5 saat. Cumartesi Pazar hafta tatilimiz. Burada iş kanununa aykırı bir işlem yapmadığımı biliyorum. (varsa lütfen belirtiniz.) personel maaşlarını hazırlarken yasal bir program kullanıyorum. günlük çalışma saati 7,5 aylık çalışma saati 225 saat olarak tanımlı.

işyerinde 2 tip personel çalıştırıyoruz. mavi yaka saatlik, beyaz yaka aylık çalışıyor.
mavi yaka işçiler devamsızlık yaptığında ya da rapor aldığında (örneğin 2 günlük istirahat raporu veya ücretsiz izni varsa) 7,5*2=15 saatini kesiyorum. yani gün hesabı kesinti yapıyorum.

saatlik çalışan bir işçinin 1 gününü keserken günde 8,5 saat çalıştığı için 8,5 saatini kesebilir miyim?
diyelim kestim. işçi 5 gün rapor aldı. ben programıma 8,5*5 42,5 saat kesinti yaptım. program 1 günü 7,5 saat işlediği için 42,5/7,5 = 5,6. yani işçinin 5 gününü değil, 6 gününü kesmiş olacağım. saat olarak doğru, bu adam haftada 42,5 saat olmadığı için o kadarını kesiyorum ama aylık bildirgede 6 gün eksik gösterince adamın 5 gün raporu varken sorun çıkmaz mı?
yoksa benim kullandığım programda hata mı var? 7,5 saati 1 gün olarak algılaması doğru değil mi?

Program parametrelerinizi çalışma koşullarınıza göre düzenlemelisiniz.

onu ben de düşündüm ama yukarıda örneğini verdiğim rapor olayı nasıl olacak? yani 5 gün rapor alan işçinin 6 gününün eksik gösterilmesi olayı sorun çıkarmaz mı? programda günlük çalışma saatini 8,5 olarak değiştirirsem 8,5*30 aylık çalışma saati 255 mi olacak?

sn.şule

ücretini saat olarak kestiğiniz işçinin ssk gün kaybı olmaması için;
ücret.......30 gün - 5,6 gün ( rapor) ......24,4 gün karşılığı (sizin verdiğiniz örnekte ki kesinti)
ssk gününü de....25 günden yatırabilirsiniz.böylece kimsenin kaybı olmaz.
yalnız haftalık çalışma süresi 45 saattir.size tavsiyem fazla mesai-haftalık çalışma saati vs. bunlara dikkat etmeniz.

sn.şule
yalnız haftalık çalışma süresi 45 saattir.size tavsiyem fazla mesai-haftalık çalışma saati vs. bunlara dikkat etmeniz.

sn. kamalı
fazla mesai-haftalık çalışma saati vs. bunlara dikkat etmediğimi nasıl anladınız? haftalık çalışma süresi en fazla 45 saattir ve ben 42,5 saat çalıştırıyorum. 42,5 saatin üzerinde çalışırlarsa fazla mesai ücreti ödüyorum.
sizin dediğiniz gibi sigortasını 25 günden yatırırsam yine 7,5 saat üzerinden kesinti yapmış oluyorum ki halihazırda uyguladığım şey budur. ben 8,5 saat üzerinden kesinti yapabilir miyim onu öğrenmek istiyorum.

sn. şule
fazla mesai-haftalık çalışma saati vs. bunlara dikkat etmediğimi nasıl anladınız?niye sitem ediyorsunuz anlamadım.
sadece iyi niyetle söylenmiş bir tavisye. yapmadığınızı/dikkat etmediğinizi söylemedim/söyleyemem/bilemem.

sn. şule
fazla mesai-haftalık çalışma saati vs. bunlara dikkat etmediğimi nasıl anladınız?niye sitem ediyorsunuz anlamadım.
sadece iyi niyetle söylenmiş bir tavisye. yapmadığınızı/dikkat etmediğinizi söylemedim/söyleyemem/bilemem.

sn. kamalı, tabii ki sitem etmiyorum.
ben işçileri haftada 42,5 saat çalıştırdığımı belirttim. siz de bunun üzerine "yalnız haftalık çalışma süresi 45 saattir." diye cümle kurduğunuz için haftalık çalışma süresine aykırı bir işlem yapıyormuşum gibi bir durum oldu. "size tavsiyem fazla mesai-haftalık çalışma saati vs. bunlara dikkat etmeniz" diyerek fazla mesaiyi de işin içine katınca böyle bir soru sorma gereği duydum.
yoksa tavsiyeniz ve iyi niyetiniz için ancak teşekkür edebilirim.