fonradar

Saatlik Maaş Hs.Yapılan İşlerde Maaş ve SSK Ödemesi

arkadaşlar saatlik ücret üzerinden yapılan puantaj hesaplarında 30 çeken aylarda 225, 31 çeken aylarda ise 232,5 saat yapıyor. maaş ödemesini ve bordroyu hangisine göre oluşturmalıyım. 232,5 saat yaparsam bordroda 31 gün gösteriyor sskya 30 gün bildiriyor. yanlız bundan önceki aylarda 31 çeken aylarda bordroda hep 30 gün gösterilmiş.(yani 225 saat) bundan sonra 232,5 saat gösterirsem bordro 31 çıkıyor ssk ve maliyede hangi sorunlarla karşılaşırım.

Sayın serdarakiskali
Öncelikle işçinin hak etmiş olduğu ücret 232,50 ise bunu göstermek zorundasınız.Normal çalışma süresini yazıp kalan kısmını mesai olarak gösterirsiniz.Çalışma süresi 31 gün çeken günlerdede 30 gün olarak yatırılır.

serdarakiskali' Alıntı:
arkadaşlar saatlik ücret üzerinden yapılan puantaj hesaplarında 30 çeken aylarda 225, 31 çeken aylarda ise 232,5 saat yapıyor. maaş ödemesini ve bordroyu hangisine göre oluşturmalıyım.

Mesela bu dönem maaşı 15.08.2005-.14.09.2005'dir.
4 Hafta Tatili=30 Saat
26 Çalışma Günü=195 Saat
Genel Tatil=7,5 Saat
Toplam Saat:232,5 Saat ...
Bu Ağustos ayı 31 olan aydır.Hesaplamalarda SSK Günü 30 olarak yazılır.Proğram ise çalışılan saat ücretine göre SSK Matrahı ve Vergi matrahı hesaplar.
Yani siz 232,5 Saat üzerinden puantaj yapacak ve maaşı oluşturacaksınız..SSK Gününüde 30 yapacaksınız.

Dinçer KUM' Alıntı:
...... kalan kısmını mesai olarak gösterirsiniz.

mesaiden kastınız fazla mesai ise konuya göre bu mümkün değil...

serdarakiskali demişki
232,5 saat yaparsam bordroda 31 gün gösteriyor sskya 30 gün bildiriyor

Sayın personel serdarakislali`nin durumunu kullandığı programdan dolayı yazamadığını düşünerek kalan kısmını mesai olarak gösterirsen gün kısmının aynı 30 olarak yazılacağını belirtmek istedim.

Merhabalar;
Benimde kafama takılan bir şey var;
mesela saat ücretli olarak asgari ücretle çalışan bir personel ay içerisinde 5 saat ücretsiz izin kullandı.225-5=220 saatlik maaş alacak ve brüt ücreti de asgari ücretin altına düşecek bu durumda eksik gün bildiremediğimize göre ssk ödemesi kaç gün üzerinden yapılacak?
Saygılar...

odemirkol' Alıntı:
Merhabalar;
Benimde kafama takılan bir şey var;
mesela saat ücretli olarak asgari ücretle çalışan bir personel ay içerisinde 5 saat ücretsiz izin kullandı.225-5=220 saatlik maaş alacak ve brüt ücreti de asgari ücretin altına düşecek bu durumda eksik gün bildiremediğimize göre ssk ödemesi kaç gün üzerinden yapılacak?
Saygılar...

Merhaba;

Sayın odemirkol, Saatlik izinleri Ek-8 Eksik Gün Bildirim Formunda göstermeyeceksiniz.Kişinin SSK Matrahı 5 saat izin aldığında değişmez.Sadece Brüt Gelir'i azalır.Yani sizin SSK Gün'le SSK matrahı arasında bağ kurmanız gerekir.Bunu şimdiki programlar otomatik yapıyor.Yani SSK günü 29'a düşünce SSK Matrahıda azalması gerekir.

Umarım anlatabilmişimdir.

Kolay gelsin.

Asgari ücretli çalışan kişi üzerinden;
30 çeken aylarda 225 saat olur. SSK Matrahı 488,70 olur. Alacağı net ücret 350,15 olur. SSK Günü 30 olur.
31 çeken aylarda 232,5 olur. SSK Matrahı 504,99 olur. Alacağı net ücret 361,83 olur. SSK Günü 30 olur.
30 çeken aylarda günlük SSK primi 16,29'dur. 31 çeken aylarda 16,83'tür.
30 çeken ayda çalışma örneğin 218 saat olsun. Bu durumda. Alacağı net ücret 339,26'dır. SSK Matrahı 488,70 olur. SSK günü 30 olur. Günlük SSK matrahı 16,29 olur. Çünkü yarım saat ve üstü tam güne tamamlanır.

Özür dilerim ama ben gene birşey anlamadım.Sn. Soylucanın cevabı iyice kafamı karıştırdı! :shock:

odemirkol' Alıntı:
Özür dilerim ama ben gene birşey anlamadım.Sn. Soylucanın cevabı iyice kafamı karıştırdı! :shock:

Merhaba,
Sayın Demirkol, en iyisi ben Sayın Soyluca gibi sorduğun soruya göre bordro brütü ve matrah ile ilgili bilgileri vereyim.

Kod:
Çalışma Süresi (Saat)     =  220 saat
Bordo Gün Sayısı          =  30 Gün
Bordro Brütü              =  478,93
SSK Matrahı               =  488,70