Sadece Hırsıza Değil Fakire de Bedava Avukat Verilir

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ali Tezel

Ali bey, gazetedeki işten atılan işçilere Bölge Çalışma Müdürlüğünün bedava dava dilekçesi hazırlaması konusunu okudum ama devlet biz işçilere mahkemeyi takip etsinler diye bedava avukat veriyor mu? Yoksa davamızı biz mi takip edeceğiz? Hakan Kırlı
İşten çıkarıldım mahkeme için neler yapmam lazım avukatsız halledebilir miyim? Gücüm de yok yardımcı olursanız sevinirim. İsmi mahfuz
Hırsız iseniz 18 yaşından büyük genç kızı sokak ortasında çantasından asılıp yerlerde sürüklemişseniz merak etmeyin devlet size avukat verir. Ama yerlerde sürüklenen kıza devlet bedava avukat vermez... Hırsız değil ama işçi iseniz işveren sizi haksız yere işten atmışsa en fazla Bölge Çalışma Müdürlüğü sizin adınıza dava dilekçesi gönderir... Ancak bulunduğunuz ildeki barodan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz...

AVUKAT HAKKINIZ VAR

Gözaltı ya da başka bir nedenle; karakol, savcılık ya da mahkemedeyseniz, bedava avukat isteme hakkınız var...
Gözaltına alman, mahkemeye çıkarılan size zarar vermiş ise sizin bedava avukat isteme hakkınız yok...
Ceza Muhakemeleri ile ilgili düzenlemeye göre, suç işlemişseniz (veya o zan ile gözaltına almmışsanız)
Ben avukatımı seçemiyorum daha doğrusu seçecek durumda değilim diyorsanız bu kere bulunduğunuz ildeki baro ücretsiz bir avukat tayin etmektedir
Ücretsiz avukat için, gözaltına alınan veya yargılananlar bir form doldurup Baro'ya fakslayıp avukat talep edebilirler mesela istanbul için telefon ve faks numaraları,
Tel: 0212 252 95 16
Faks : 0212 252 95 18 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 149 ve devamı maddeleri gereğince,
1) Şüpheli veya sanıktan kendisine bir müdafi seçmesi istenir. Şüpheli veya sanık, müdafi seçebilecek durumda olmadığını beyan ederse, istemi halinde bir müdafi görevlendirilir.
2) Müdafii bulunmayan şüp) veya sanık; çocuk, kendisi savunamayacak derecede malul veya sağır ve dilsiz i istemi aranmaksızın bir müdafi görevlendirilir.
3) Alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturmada ikinci fıkra hükmü uygulanır.
Mağdura da bazı şartlarla bedava avukat veriliyor. Öte yandan mağdurlar (suçtan zarar görenler), 18 yaşını doldurmamış, sağır veya dilsiz ya da meramını ifade edemeyecek derecede malul olan ve bir vekilde bulunmayan mağdur, şikayetçi, suçtan zarar gören ve katılanlara istem aranmaksızın ve vekili yoksa istem halinde avukat verilmektedir.
Not: İstanbul Barosu-CMUK Uygulama Servisinde 3332 avukat kayıtlı olup, 2608 avukat faal olarak çalışmaktadır. Sanık Müdafi Sicilinde 3983 toplam avukat kayıtlı olup, 3167 avukat faal olarak çalışmakta, Mağdur Vekili Sicilinde 2333 toplam avukat kayıtlı olup 2255 avukat faal olarak çalışmakta, Uzlaştırıcı Sicilinde ise 300 avukat kayıtlı ve faal olarak çalışmaktadır.

ÜCRETSİZ YARARLANMA

Ücretsiz Avukatlık Hizmeti Adli Yardımdan Yararlanması...
Hayatın normal akışı içinde başınıza bazı hukuki durumlar gelmişse ve paranız da yoksa, Barolardan ücretsiz adli yardım
isteyebilirsiniz... Bu hizmetten faydalanmak isteyen kişiler bulundukları ilin barosuna müracaat etmelidirler. Genelde, adli yardım için başvuranın ödeme gücünün bulunmadığını belgelemesi gerekmektedir. Bunun için barolarca genellikle Muhtardan Onaylı Fakirlik Belgesi yeterli görülmekle birlikte bazı barolarca ticaret sicil kaydının bulunmadığını, tapuda taşınmazının bulunmadığını, SSK Bağkur veya Emekli Sandığından gelir bağlanmadığını gösterir belgeler de istenmektedir. Bu nedenle adli yardım talep edecek kişinin gerekli belgeler için mutlaka bulunduğu yer baro başkanlığına başvurması gerekmektedir.
Örneğin; İstanbul Barosu başvurundan aşağıdaki belgeleri istemektedir.
başvurundan aşağıdaki belgeleri istemektedir. Muhtardan alınacak fakirlik belgesi, muhtardan alınacak ikametgâh belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, dava için gerekli belgelerin fotokopisi Adli Yardım hizmetleri baroca kurulan Adli Yardım Bürosunca yürütülür. Adli Yardım talebinin reddi halinde karara karşı baro başkanına yazılı veya sözlü olarak başvurulabilir. Baro başkanının vereceği karar kesindir. İstemin kabulü halinde kişiye bir taahhütname imzalatılmakta ve duruma göre bir veya birkaç avukat görevlendirilebilmektedir.
İstemi kabul edilen kişi dava için gerekli belgeleri görevlendirilen avukata vermek mecburiyetindedir. Baronun görevlendirdiği avukatın mahkemede talepte bulunanı temsil edebilmesi için görevlendirme yazısı yeterli değildir. Kişinin avukat için noterden vekâletname çıkartması gerekmektedir.

Talep formu İnternet'te
Avukat görevlendirmesi baro tarafından verilen Adli Yardım hizmeti sadece Ücretsiz Avukatlık Hizmetini kapsamaktadır. Davanın açılması ve devamı için gerekli harç ve masraflar ile davanın reddi halinde karşı taraf kendisini avukat ile temsil ettirmiş ise lehine takdir edilecek avukatlık ücretini (bu arada noterden çıkarılacak vekâletname için noter masrafını) karşılamamaktadır.
istanbul Barosu'ndan ücretsiz adli yardım talebi için gerekli formu aşağıdaki vveb adresinden yazdırabilirsiniz. http://www.avukatlar.gen.tr

Ne zaman emekli olacaklar?

Fikret Altan-İstanbul
19.06.1964 doğum gününüzle bugüne kadar 20 yıl, 4 ay Bağ-Kur primi ödemiş ve 420 gün de askerlik borçlanmışsınız. Alacağınız Bağ-Kur emekli aylığında üç önemli kriter var, ilki 31.12.1999 günü basamağınız neydi, ikinci 2000 ile 2008 yıllarındaki basamak ortalamanız neydi, üçüncüsü de ekim 2008 ayından sonra beyan ettiğiniz aylık kazanç ortalamanız nedir? Bu üç kriterin ortalamasına göre emekli aylığınız belirlenecek olup isterseniz bugün emekli olsam kaç para aylık alırım veya 3-5 yıl daha yüksek primden ödesem kaç para alırım merakınızı www.alitezel.com web sayfasından kendiniz giderebiürsiniz.

Mehmet Aslan-İstanbul
21.11.1976 SSK başlangıcınız, 1959 doğum tarihiniz ile 1999-2008 arasındaki Bağ-Kur hizmetinizden sonra 05.08.2008 günü yeniden başladığınız SSK sigortasına en az 1260 gün prim ödemek kaydıyla toplamda 5000 günle SSK'dan emekli olursunuz.
5000 günü tamamlayamazsanız askerlik sürenizi de borçlanırsınız.

Vedat Oturma-Diyarbakır
2004 yılından beridir aralıksız olarak bir işyerinde SSK'lı olarak çalışıyorsunuz ama 2007 yılında vergi mükellefi olduğunuzdan Bağ-Kur arkada SSK'nın sona ermesini bekliyor. SSK'lılığa bir gün ara verirseniz Bağ-Kur'lu olursunuz ve Bağ-Kur'lu iken işsizlik parası da alamazsınız. 03.09.1976 doğum tarihiniz ve 03.12.2002 işe girişinizle 60 yaşında en az 7000 günle veya 4500 günle 62 yaşında emekli olursunuz.
Sıtkı Özger-Sıvaslı-Uşak
21.11.1962 doğum tarihiniz, 1982 yılındaki 3 aylık SSK'lı çalışmanızdan sonra, 17.08.1994 memuriyet başlangıcınız ve var olan yüzde 40 rapor oranınızla 6480 günü (18 yılı) tamamladığınız gün özürlü olarak emekli olursunuz. Yani, Mayıs 2012 de dilekçe verebilirsiniz.