Sağlıkta Bekleme Süresi Kısaldı!

  • Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
16 Aralık 2008 Sadettin Orhan [email protected]

Soru: Sadettin Bey, 25 Ekim 2008 tarihinde SSK'lı olarak işe girdim. Bugüne kadar primlerim ödendi. Daha önce 90 gün prim ödenmeden sağlık karnesini kullanamıyorduk. Yeni uygulamada bu sürenin kalktığı söyleniyor. Bu doğru mudur? Ben kendim ve çocuklarım için şimdi hastanelere başvurabilir miyim? Metin Tok.

Cevap: Metin Bey, duyduğunuz doğru ama biraz eksik. Evet, 1 Ekim'de yürürlüğe giren yeni sosyal güvenlik yasası öncesinde, SSK'lının kendisi ile eş ve çocukları için 90- 120 gün bekleme süresi vardı. Sigortalının kendisi sağlık yardımı alabilmek için 90 gün, eş ve çocuklar için ise 120 gün çalışmış/prim ödenmiş olması gerekiyordu.

Yeni SGK'da bu süre tamamen kaldırılmadı ama 30 güne düşürüldü. Buna göre siz, 25 Ekim'de işe girdiğiniz ve 25 Kasım'da 30 gün dolduğu için, bu tarih itibariyle sağlık yardımı almaya hak kazanmış bulunuyorsunuz. Aynı haktan sizin üzerinizden sağlık yardımı alacak olan hak sahibi yakınlarınız da yararlanabilecek.

Bunun yanında varsa 18 yaşından küçük çocuklarınız zaten 30 gün şartına da tabi olmadan sorgusuz sualsiz sağlık yardımı alabilecek. Sizin sosyal güvenceniz olmasa bile 18 yaş altı çocuklarınız Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık yardımı alabilecek.

Gazeteci olarak kaybım var mı?

Soru: Sadettin Bey, ben basın mesleğinde yaklaşık 10 yıldır çalışıyorum. SSK primlerim de 3A olarak ödeniyordu. Ancak SGK'nın sitesinden Ekim ayı primine baktığımda 1A olarak ödendiğini gördüm. Bu ne anlama geliyor ve benim bundan bir kaybım var mı? U. Seden.

Cevap: Sayın Seden, 1 Ekim'de yürürlüğe giren yeni SGK, sizin gibi basın mesleğinde çalışanların yıpranma payını (itibari hizmet süresini) kaldırdı. 1 Ekim öncesinde size, çalıştığınız her yıl için 3 ay ilave prim günü eklendiği gibi, bu süre emeklilik yaşınızdan da indiriliyordu.

Ayrıca sizin bildirimleriniz SGK'ya yapılırken bildirge kodu olarak 3A yazılıyordu. 1 Ekim'de yıpranma payı uygulaması kalktığı için ekim ayı priminiz de 3A olarak değil 1A olarak yapılmış. Daha önceki 10 yıllık basın mesleği hizmetiniz için 2,5 yıl ilave prim hakkınız saklı kalacak. Ancak 1 Ekim'den sonraki çalışmalarınız için yıpranma payı alamayacaksınız. Kaybınız bu.

Memurluktan SSK?ya geçebilir miyim?

Soru: Sadettin Bey, 30/05 /1972 doğumluyum ve 01/07/1994'ten beri Emekli Sandığı'na bağlı olarak çalışıyorum. Bu süre zarfında sadece iki yıl ara verdim. Bundan sonra memurluktan ayrılıp SSK'ya geçebilir miyim? Geçebilirsem primlerimi dışarıdan ödeyebilir miyim? SSK'dan yaşı beklemeden maaşlı emekli olabilir miyim? Özcan ŞİMŞEK.

Cevap: Değerli okurum, bundan sonra da memurluğa devam ederseniz 55 yaşınızı tamamladığınız 30/5/2027 tarihinde emekli olursunuz. Memurluktan istifa edip SSK'ya (4/a) tabi çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu durumda da emeklilik tarihiniz değişmez.

Yine 55 yaşınızda emekli olursunuz. Öte yandan memurluktan alacağınız ikramiyeden de mahrum kalmış olursunuz. Yani memurluktan SSK'ya geçmeniz size bir fayda sağlamayacağı gibi zararınıza da olur.

Ne zaman emekli olurum?

Soru: Sadettin Bey, yazılarınızdan sık sık faydalanıyorum, verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Umarım bana ne zaman emekli olabileceğim konusunda yardımcı olursunuz. Çünkü bu konuda şimdiye kadar hiçbir yerden tam tatmin edici bilgi alamadım. Ben esnafım, aşağıdaki bilgilere göre bana kaç yaşımda ne zaman emekli olabileceğimi yazabilirseniz çok memnun olurum.

Doğum tarihim 01.01.1966, SSK giriş tarihim Şubat/1984, SSK çıkış tarihim Mart/1997, SSK pirim ödemesi 3645 gün. Bağ-Kur giriş tarihim Aralık 1997, Bağ-Kur pirim ödemesi 11 yıl 12 gün ve şu an 13. basamaktayım. Halil ASLAN.

Cevap: Halil Bey, verdiğiniz bilgilere göre emeklilik için iki alternatifiniz var. Eğer bundan sonra Bağ-Kur'a (4/b) devam ederseniz 9000 günü (25 yıl) doldurduktan sonra 49 yaşınızı tamamladığınız 1/1/2015 tarihinde emekli olursunuz.

Öte yandan bugün itibariyle SSK'ya (4/a) tabi çalışmaya başlar ve 1261 gün (3,5 yıl) prim öderseniz bu kez 48 yaşınızı tamamladığınız 1/1/2014 tarihinde emekli olursunuz. Yani SSK'ya geçmeniz sizi bir yıl erken emekli eder.
 

Benzer konular

Üst