Şahıs Bilanço Banka Hareketleri

merihs12

Katkı Sunan Üye
Selamlar
Mükellefim bilanço hesabına tabi gerçek kişi gelir vergisi mükellefi. 2016 yılı banka hareketlerini işliyorum.Ancak hala emin olamadıım bir husus var. Bu bankaya ait çok fazla ticari olmayan hareket var. Ben sadece ticari yani belgeli (fatura,çek,maaş ödemesi ,maliye sgk ) hareketleri işlesem banka bakiyesini de bir şekilde tuttursam sorun olur mu? Diğer türlü hem zaman kaybı hem de firmayla alakalı olmayan bi çok kayıt deftere geçmiş olacak. Yardımlarınıızı bekliyorum .teşekkürler

Selamlar
Mükellefim bilanço hesabına tabi gerçek kişi gelir vergisi mükellefi. 2016 yılı banka hareketlerini işliyorum.Ancak hala emin olamadıım bir husus var. Bu bankaya ait çok fazla ticari olmayan hareket var. Ben sadece ticari yani belgeli (fatura,çek,maaş ödemesi ,maliye sgk ) hareketleri işlesem banka bakiyesini de bir şekilde tuttursam sorun olur mu? Diğer türlü hem zaman kaybı hem de firmayla alakalı olmayan bi çok kayıt deftere geçmiş olacak. Yardımlarınıızı bekliyorum .teşekkürler
Aleykümselam
Ticari olan hesabı işlemeniz gerekli özel hesaplarını değil.
Eğer özel ve ticari hesabı birlikte kullanıyorsa müşteriniz kendisine ticari hesap açsın ve tüm ticari işlemlerini o hesaptan yönetsin.
İyi Çalışmalar.

Peki hesaba yatan paraları y a da hesaptan çekilen paraları ne diye işlyeceğiz? Kendi hesabına havele yapıp ya da tam tersi kendi hesabından ticari hesaba para aktardığı zaman nasıl kayıt atıyoruz ???

Ticari hesabına kendi cebinden para yatırıyorsa 100 (A) 102 (B) Diğer özel hesabından kendisine havale/Eft Yapıyorsa 102 (B) 331(A)