fonradar

Şahıs Firmasına İhraç Kayıtlı Fatura Kesilebilir mi ?

Herkese merhaba,

Öncelikle benzer konuları okudum ancak orada sorulanlar benim sorumun tam tersi, eğer başka konularda sorularımın cevabı varsa şimdiden özür dilerim.

1)Yurtdışına ihraç etmek amaçlı imalatçı firmadan ihraç kayıtlı mal alımı yapmak istiyorum. Firmam şahış firması olduğu için ihraç kayıtlı fatura alabilir miyim?

2)İhraç kayıtlı aldığım malzemeyi uygun sürede ihraç ettiğim vakit, ihracat beyannamesini imalatçı firma ile paylaşmam gerekir mi? Açıkcası karşı ülkedeki ithalatçının ünvanını imalatçı ile paylaşmak istemiyorum, bunu gizlemenin bir yolu var mıdır?

Teşekkürler.

Herkese merhaba,

Öncelikle benzer konuları okudum ancak orada sorulanlar benim sorumun tam tersi, eğer başka konularda sorularımın cevabı varsa şimdiden özür dilerim.

1)Yurtdışına ihraç etmek amaçlı imalatçı firmadan ihraç kayıtlı mal alımı yapmak istiyorum. Firmam şahış firması olduğu için ihraç kayıtlı fatura alabilir miyim?

2)İhraç kayıtlı aldığım malzemeyi uygun sürede ihraç ettiğim vakit, ihracat beyannamesini imalatçı firma ile paylaşmam gerekir mi? Açıkcası karşı ülkedeki ithalatçının ünvanını imalatçı ile paylaşmak istemiyorum, bunu gizlemenin bir yolu var mıdır?

Teşekkürler.[/QUOTE

1) Şahıs firması olmanız ihracat yada ihraç kayıtlı satış yapmanıza engel değildir. Yapabilirsiniz.
2) İmalatçı firma ya gümrük çıkış beyanları ile ekinde yer alan cheklist v.b. evrakları göndermelisiniz ki ona göre imalatçı da durumuna göre iade talep edebilir.

Sayın Urum79
Cevabınız için teşekkür ederim.

İmalatçı firmanın ithalatçı firma bilgilerine ulaşmasını istemiyorum. Bu durumda tek çözüm imalatçıdan yurtiçi KDV'li alım yapmam ve ihracı gerçekleştirdikten sonra KDV iade talebinde bulunmam mı? İade süreci yaklaşık ne kadar süre almaktadır?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Bu durumda direkt ihracat durumunuz sözkonusu olacak olup ihracat da yüklendiğiniz kdv tutarı kadar iade talep edebilirsiniz. İade süreci vergi dairesinin inceleme ve rapor sürecinden sonra iade/mahsubunuz gerçekleşir. Süre vermek zor.