Şahıs İşletmelerinde Fon Geliri

S_aday

Katkı Sunan Üye
1.soru ) 2.Sınıf işletmesine tabi mükellef fon geliri elde ederse defter kayıtlarında beyan edilecekmi ? Yada Yıllık Beyannamede mi gösterilecek Yada Hiçmi gösterilmeyecek?

2.soru ) 1.sınıf işletmesine tabi gerçek şahıs mükellefi olan biri fon geliri elde ederse bunu defter kayıtlarında göstercekmiyiz. ?
bu elde etmiş olduğu gelir isletmeden bağımsız kendi hesabı ile ilgili olursa da hesaplarda gösterilecekmi?

Ynt: Şahıs İşletmelerinde Fon Geliri

Kod:
 Aşağıda belirtilen gelirler tutarı ne olursa olsun beyan edilmez.Diğer gelirler nedeniyle verilen beyannameye de dahil edilmez. 
1. Vergi kesintisine tabi tutulmuş olan; 

- Mevduat faizleri, 
- Özel finans kurumlarınca kar ve zarara katılma hesabı karşılığında ödenen kar payları, 
- Repo gelirleri, 
- Menkul kıymetler yatırım fonlarının katılma belgelerine ödenen kar payları veya bu fonların katılma belgelerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında alım satımından elde edilen kazançlar ile Türkiye’de kurulu vadeli işlem ve opsiyon borsalarında yapılan işlemler sonucunda elde edilen kazançlar. 

2. 07/10/2001 tarihinden itibaren düzenlenen şahıs sigorta poliçeleri dolayısıyla elde edilen menkul sermaye iratları. 

3. Kurumlar vergisi mükelleflerince 31/12/1998 ve daha önceki tarihlerde sona eren hesap dönemlerinde elde edilen kazançların dağıtımı halinde, gerçek kişilerce elde edilen kar payları. 

4. Kurumların karlarını sermayeye eklemek suretiyle gerçekleştirdikleri kar dağıtım işlemlerinde gerçek kişi ortaklarca elde edilen kar payları.

ticari işletmeye dahil bir alım satım olduğunda diğer gelir olarak kayda almanız gerekir. kesilen vergilerde yıllık beyanda indirim konusu olur.

nane ' Alıntı:
ticari işletmeye dahil bir alım satım olduğunda diğer gelir olarak kayda almanız gerekir. kesilen vergilerde yıllık beyanda indirim konusu olur.

Aşağıda belirtilen gelirler tutarı ne olursa olsun beyan edilmez.Diğer gelirler nedeniyle verilen beyannameye de dahil edilmez. 1. Vergi kesintisine tabi tutulmuş olan;

- Mevduat faizleri,
- Özel finans kurumlarınca kar ve zarara katılma hesabı karşılığında ödenen kar payları,
- Repo gelirleri,
- Menkul kıymetler yatırım fonlarının katılma belgelerine ödenen kar payları veya bu fonların katılma belgelerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında alım satımından elde edilen kazançlar ile Türkiye’de kurulu vadeli işlem ve opsiyon borsalarında yapılan işlemler sonucunda elde edilen kazançlar.

2. 07/10/2001 tarihinden itibaren düzenlenen şahıs sigorta poliçeleri dolayısıyla elde edilen menkul sermaye iratları.

3. Kurumlar vergisi mükelleflerince 31/12/1998 ve daha önceki tarihlerde sona eren hesap dönemlerinde elde edilen kazançların dağıtımı halinde, gerçek kişilerce elde edilen kar payları.

4. Kurumların karlarını sermayeye eklemek suretiyle gerçekleştirdikleri kar dağıtım işlemlerinde gerçek kişi ortaklarca elde edilen kar payları.

o maddede eğer ticari geliriniz var ama şahsınız adına yukarıda yazdığınız işlemleri yaptı iseniz beyannade ticari kazancın yanında beyan etmeyin diyor. gv kanunu geçici 67 madde 7 nolu bölüme bakabilirsiniz.

Kod:
 Ticari Kazancın Tarifi 
Madde No 37 
Kapsam 
 5. (202 sayılı Kanunun 17'nci maddesiyle değişen bent) Kendi nam ve hesaplarına menkul kıymet alım-satımı ile devamlı olarak uğraşanların bu faaliyetlerinden;

Arkadaşımızın ana faaliyet konusu bu ise dediğiniz gibi ancak sorudan anlaşılan bu olmadığı yönünde.

diyelimki yıl içinde çok sayıda yatırım fonu alıp sattım. şimdi ben ticari kazanç mı elde etmiş oldum? sizin görüşünüze göre defter tutmam da gerekli idi!

Bu faaliyeti sürdürdüğünüz bir ofisiniz varsa diğer indirebileceğiniz giderleride göz önünde bulundurursanız tabi ki mükellef olup defter de tutacaksanız, işyerim yok diyorsanız kimsede sizi defter tutacaksınız diye zorlamaz.

ticari kazanç olması için "ofis" şartı nerede yazıyor?

nane ' Alıntı:
ticari kazanç olması için "ofis" şartı nerede yazıyor?

Ofis şartı diye birşey yok ofisin varsa mükellefiyet şartı var.

her ofis tutan mükellef mi oluyor?

nane ' Alıntı:
her ofis tutan mükellef mi oluyor?

Yok bazıları başka amaçlar içinde ofis kiralıyor onlar için diyecek birşeyim yok.

şahıs işletmelerinde elde edilen fon gelirlerini muhasebe kayıtlarına intikal ettirmenize gerek yoktur.Vadeli mevduatlarda, faiz gelirlerinde, a ve b tipi likit fonlarda elde edilen gelirler üzerinde kaynakta kesildiği için ayrıyeten kayıtlara yansıtmanıza gerek yoktur. ancak dilerseniz kayıt ettirebilirsiniz her hangi bri sakıncasınında olmayacağı kanaatindeyim.