Şahıs İşletmesi Kuruluşu Bağkur Açılışı

Ertann

Tanınmış Üye
İyi Çalışmalar
Şahıs işletmesi 25.11.2011 tarihinde açılış yaptı, şimdi şahıs ne zaman bağkur kaydının açılması gereklidir ? Bağkur açılışının süresi var mıdır? Bağkur açılışı vergi dairesi mi SGK ya bildirmeli yoksa biz mi bildirmeliyiz? Bağkur açılışı bu tarihte yaptığımızda herhangi cezası var mıdır?
Saygılar

Ynt: Şahıs İşletmesi Kuruluşu Bağkur Açılışı

Vergi mükellefiyetinin başladığı tarihten itibaren iki ay içerisinde vergi dairesi bildirim yapacaktır. Siz bildirim yapmadığınız için herhangi bir cezayla karşılaşmazsınız yükümlülük vergi dairesine aittir.

Teşekürler
Peki üstadım bağkur vergi dairesi talimatıyla açtığında bağkur primi en düşük seviyeden mi başlatır ? Yoksa bide en yüksekten başlatmasın?
Saygılar

REVİZYON ' Alıntı:
Vergi mükellefiyetinin başladığı tarihten itibaren iki ay içerisinde vergi dairesi bildirim yapacaktır. Siz bildirim yapmadığınız için herhangi bir cezayla karşılaşmazsınız yükümlülük vergi dairesine aittir.

Mükellefin bağkur kaydını göremiyorum. Demek ki vergi dairesi bildirim yapmadı. İş başa düştü, biz yapıcaz. Neler getirelim kuruma

Sanırım Kuruma herhangi bir belge verilmesine gerek yok sadece 4/b tescil talep formu dolduracaksız. Zaten sgk mükellefin vergi kaydının başlangıç tarihini mükellefiyetin devam edip etmediğini sistemlerinden görüyor.

SSK lı olarak çalışmaya başladıysada görünür değil mi?

Peki benim 2 yıldan buyana bir bildirimim yapılmadı şu an bağkur kaydım yok. Daha önceleri sigortalı işte çalışmışlığım var, şimdi işyerimi kapatıp sigortalı bir işe başlasam sgk benim sigorta girişimi yaparken "aaa dur bu adam 2009 - 2012 yılları arası vergi mükellefiymiş" der mi? O prim borçlarını bana ödetirler mi?

Gerçi şurada da sormuştum: http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,48434.0.html