Şahıs İşletmesi

• Konbuyu başlatan keating
  • Başlangıç tarihi
K

keating

Ziyaretçi
Merhaba,
Bir arkadaşım terzi dükkanı açmak istiyor.Sanırım şahıs işletmesi olacak. Bununla ilgili neler yapmamız gerekiyor? İnternette aradım ama şahıs işletmesi ile ilgili istediğim bilgilere ulaşamadım. Mesela şahıs işletmesi açabilmek için neler gerekiyor? ciro önemli mi? basit usulun şartları gibi şahıs işletmesininde şartları var mı?bir de arkadaşım daha önce ltd şirket sahibiydi. şirketini tasfiye etti. bu süre 1 yıl. 1 yıl içerisinde şahıs işletmesi açabilir mi? yoksa 1 yılın sonunda mı açabilir? teşekkürler.iyi çalışmalar

Ynt: Şahıs işletmesi

Terzi dükkanı açacaksa bu bir sahış işletmesi olur.
bunun için de ,

noter onaylı nüfüs cüzdan süreti
ikametgah senedi
imza beyannamesi
kira kontratı ( yer kendine aitse tapu sureti )
ve dolması gereken matbu formlar
bağlı olduğu vergi dairesine verirsen açılışı yapmış olursun. tabi yoklamada tutulacak..
2 yıldır şirketteyim biraz uzak kaldım açılışlardan ama unutmadıysam böyle..

ayrıca bir kişi hem şirkette ortak hemde kendi işletmesinin sahibi olabilir bunda bi sakınca yoktur.

Ynt: Şahıs İşletmesi

merkür'e ek olarak,vergi kaydına ilaveten,
* tıcaret odası kaydı,
* belediye ruhsatı,almalısınız.

iki üstada ek olarak
işe başlama tarıhınden önce işletme defterini noterde tasdik ettırılmeyi unutmayın.

Şahıs işletmelerinde ticaret odasına kaydın zorunlu olmadığını biliyorum. eğer değişikliğe uğramadıysa : )

Birde yazarkasa kullanacaksa onunlada ilgili bildirimleri yapmak zorundasınız.

Kolay gelsinnnn

MERKÜR ' Alıntı:
Şahıs işletmelerinde ticaret odasına kaydın zorunlu olmadığını biliyorum. eğer değişikliğe uğramadıysa : )
Birde yazarkasa kullanacaksa onunlada ilgili bildirimleri yapmak zorundasınız.

Kolay gelsinnnn

TTK
2- Tescil

Madde 42- Her tacir, ticari işletmenin açıldığı günden itibaren onbeş gün içinde ticari işletmesini ve seçtiği ticaret ünvanını, işletme merkezinin bulunduğu yer ticaret siciline tescil ve ilan ettirmeye mecburdur.

Şahıs işletmelerinde ticaret odası kaydı mecbur değil diye birşey yok.yasada tescil edılmesi gerektığını söylüyor. yaptırmadan çalışanlar çoğunlukta o tartışmaya açık bir konu.

Peki, yasa öyle diyorsa ki diyor.. doğrudur.

Niye kızıyonki : )))

Sevgiler...

:) ;)kızdığımıda nerden çıkardın sevgili merkür,yok öyle birşey