Şahıs İşletmesine Ait İşyerinin Kiralanması Halinde Vergi Sorumluluğu

Üyelik
26 Ocak 2017
Mesajlar
2
Konum
Denizli
Müvekkil, X kişisine ait şahıs işletmesinde sigortalı olarak çalışmakta iken,X bu işletmeyi ve işletmeye dahil makineleri “işyeri kira sözleşmesi” ile işçisi olan müvekkile kiralamıştır. Müvekkile ait vergi levhası çıkarılmış, mükellefiyet kaydı yapılmıştır. Müvekkil adına ticari işletmeye özgülenen bir banka hesabı açılmış ve kira sözleşmesi boyunca işletmeyle ilgili gelirler bu hesaptan yönetilmiştir. Bu durum 2 yıl sürmüştür.
Gerçekte ise, müvekkil bu 2 yıllık süreçte X’in işletmesinde işçi olarak çalışmaya devam etmiş, önceki fiili durumda hiçbir değişiklik olmamıştır. Sürecin sonunda müvekkil, X’e ait ticari işletmeden doğan ve adına tahakkuk eden toplam gelir vergisi miktarını öğrenince vergi mükellefiyetini sildirmiştir. 2 yıllık süreçte, işletmede çalışan işçilerin sigorta primlerinden de müvekkil sorumlu olmuştur.
İş yeri kira sözleşmesi önceki fiili durumda hiçbir değişiklik yaratmamış, bu süreçte de ticari işletmenin tüm yönetimi X tarafından yürütülmüştür. Tahakkuk eden gelir vergileri açısından izlenebilecek bir yol var mıdır?
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,250
Konum
Manisa
İzlenecek yol; avukata başvurup işv. tarafından dolandırıldığını mahkemede ispat edip ondan alıp maliyeye ödemek.
 
Üst