Şahıs Şirketi mi Şahıs İşletmesi mi ?

Öncelikle herkese merhaba. Konuları okudukça zihnim iyice karıştı. Lütfen deneyimli arkadaşlar beni aydınlatsın. İnternet ortamında sorulara doğru dürüst cevap verilen yer olarak bu forumu gördüm. Bu sebeple sorularımı size yöneltmek istedim.

Öncelikle ben devlet memuruyum ve kendi adıma bir şirket açamayacağımı biliyorum. Eşim çalışmıyor. Onun adına bir şahıs şirketi veya şahıs işletmesi açmak istiyoruz (home office). Satacağımız şeyler doğal taşlardan yapılmış takılar, süs eşyaları. Satış özellikle internet sitesi üzerinden olacaktır.

Birinci sorum şu: Eşim adına şahıs şirketi mi açmamız mantıklı yoksa şahıs işletmesi mi? Aradaki farkı anlayamadım.

İkinci sorum: Eşimin bağkur primleri ödenmek zorunda sanırım. Peki benim maaşıma yapılan aile yardımı şirket kurunca kesilecek mi?

Üçüncü sorum: Bazı sitelerde kendi el işlerini satacak ev hanımları için özel bir statü olduğunu gördüm. Şirket kurmadan da bu işler esnaf odasına falan kaydolunarak halledilebilir mi?

Dördüncü sorum: Açmamız gereken bir şirketse veya işletmeyse ya da başka bir yöntemi varsa bunlar ne kadara mal olur? Muhasebeci tutmak şart mıdır? Yazar kasa şart mıdır?

Beşinci sorum: Bu oluşum için sanal pos almamız gerekecek sanırım. Sanal pos almak kolay mıdır?

Çok soru sorduğumun farkındayım ama bu soruların yanıtlarını bulabilirsem aydınlatan kişi bana çok büyük bir iyilik yapmış olacak. Şimdiden teşekkür ediyorum..

Ynt: Şahıs şirketi mi Şahıs işletmesi mi?

1-işinizin çapını kar durumunuzu bilmeden şirket-şahıs demek doğru değil. bir mali müşavire başvurun
2-bağ-kur primi ödemek zorunda. sizin maaşınıza etkisini bilemiyorum. farklı kanunlar ve sözleşmelere tabisiniz. kurumunuzun muhasebesine danışın.
3-şahıslar esnaf ve sanatkarlar odasına başvurur. şirketler ticaret odasına kaydolur.
4-muhasebeci şart. yazarkasa değil.
5-sanal pos almak zor. alıncaya kadar uzun süre geçer. alacağınız da garanti değil. farklı ödeme yollarını deneyin.
kargo tesliminde tahsilat gibi.
tüm bu işlem ve sorunlarınızı bir mali müşavirle tekrar üzerinden geçip kararınızı verin.

Merhaba Kemal Bey, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim ama maalesef bazı noktaları yine anlamadım.

1. işin çapını kar durumunu işi yapmadan nereden bilebiliriz? İşin mahiyeti şu: incik, boncuk. kolye bileklik v.s

3. şahıslar esnaf ve sanatkarlar odasına, şirketler ticaret odasına kaydolur. burası net ama bu işi şahıs olarak yapmak ve internetten satmak mümkün mü? asıl soru bu.

Bir de bir not eklemek istiyorum: Bütün iyi niyetimizle herşey yasal ve nizami olsun istiyoruz ama ne ortada net bilgi var ne de işi kolaylaştırıcı kanunlar. Ben şimdi bir site açsam desem ki kapıda ödeme. Fiyatları yazsam ve satmaya başlasam ne gibi bir sıkıntı olur? Ceza durumu olur mu? Olursa nasıl bir ceza olur?

incik boncuk ise çapını falan karıştırmayın şahıs sizin işinizi görür.
hangi kurumlara başvuracağınla mali müşaviriniz ilgilenecektir.
maliye kaydı yapmadan satış yaparsanaz tabii ki cezaya tabidir.
sıkıntınızı anlamıyorum. bir işe başlayacaksanız gider bir mali müşavire başvurursunuz.
konuyla ilgili detaylı bilgi alıp, işe başlar ya da vaz geçersiniz.
herşeyi buradan öğrenmeye çalışmanız yanlış. size tüm vergi mevzuatını anlatamayız.

kemalforum ' Alıntı:
incik boncuk ise çapını falan karıştırmayın şahıs sizin işinizi görür.
hangi kurumlara başvuracağınla mali müşaviriniz ilgilenecektir.
maliye kaydı yapmadan satış yaparsanaz tabii ki cezaya tabidir.
sıkıntınızı anlamıyorum. bir işe başlayacaksanız gider bir mali müşavire başvurursunuz.
konuyla ilgili detaylı bilgi alıp, işe başlar ya da vaz geçersiniz.
herşeyi buradan öğrenmeye çalışmanız yanlış. size tüm vergi mevzuatını anlatamayız.

ilginiz için çok teşekkürler. amacım bilgi sahibi olmak. bazı açıklamaları, siteleri falan gözden geçiriyorum herşey birbirine karışıyor. bana her söylenen sanki yazanın şahsi düşüncesi gibi geliyor. aslında sıkıntı o.

bir de mali müşavire başvuracağım tabii ki ama bu işlemler ne kadara mal olur gibi soruları başvurmadan önce bilmem gerekiyor. birisi diyor ki 300tl ye tüm işlemler yapılır. kimisi diyor ki 1500tl civarında başka biri diyor ki perakende satış olacağından yazarkasa şart, başka biri diyor ki sanal pos 1 haftada hallolur.

İnanın bu kadar okuyup araştırınca en çok merak ettiğim şey şu oldu. Gelişmiş medeniyetlerde bu işleri nasıl hallediyorlar acaba? Mesela İngiltere'de bir ev hanımı takı yapıp satmak istese prosedür nasıl işliyor? Bilgim yok ama bizimki gibi hantal bir sistem olmadığını düşünüyorum.

Neyse ilginiz için tekrar teşekkürler. Sağolun.

iyi aksamlar bir sorumda benim olucak..ayakkabı imalatı yapmayı dusunuyoruz..fakat urunlerımızı toptan ve ınternet ortamında satmayıdusunuyoruz herkes ayrı bırsey soyluyor...bız kapıda odeme ıle urun satmak ıstıyoruz bunun ıcın parekende satış fişiyle urun satabilirmiyiz..yazarkasa almak zorundamıyız gittigidiyor tarzı aracılarla calısmayı dusunmuyoruz....basıt usul bir acılısla kapıda odeme yontemısle satıs yapmak ıcın parekende satıs fısı yeterlı olur mu?..yada nasıl bır yol ızlemelıyız