Şahıslardan alınan borcun gider kaydedilmesi

Ynt: Şahıslardan alınan borcun gider kaydedilmesi

Bu Mesaj monofe isimli üye tarafından 11.Temmuz.2011 tarihinde ve Saat 13:19 yazılmıştır.:

Son düzenleme:

Tabi ki 24 birim üzerinden vergi ödemiyceksiniz.

Karınız üzerinden vergi ödersiniz

bir muhasebeciniz varsa mutlaka onunla görüşmelisiniz. muhasebenin a'sı b'si konusunda eksikleriniz var gibi görünüyor.

Bu Mesaj monofe isimli üye tarafından 11.Temmuz.2011 tarihinde ve Saat 13:19 yazılmıştır.:

Son düzenleme:

Ya muhasebecinize güvenip ondan bilgi alın yada güvenebileceğiniz bir meslektaşımızla çalışın. Her mesleğin püf noktaları olduğu gibi bizim mesleğin de var.

monofe ' Alıntı:
kemalforum ' Alıntı:
bir muhasebeciniz varsa mutlaka onunla görüşmelisiniz. muhasebenin a'sı b'si konusunda eksikleriniz var gibi görünüyor.

bir muhasebecim var fakat muhasebecimden önce "Vergi Kanunu" bölümünden bu işin usulünü, kanunu öğrenmeye çalışıyorum.

konumuz muhasebenin a'sı b'si konusundaki eksikliklerim olacak tabiki, konuyu öğrenmeye çalışıyorum. saolun çok yardımcı oluyorsunuz.
söylemek istediğim bu şekilde sıfırdan öğrenmeniz zor olacaktır. muhasebeciniz ile başlangıçta öğrenmeniz gerekenleri yüzyüze görüşmeniz gerekir, diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Hayır illegal değil! Sizin çalıştığınız sektör elinizdeki belgeler dahilinde sağlıklı bir cevap alabilirsiniz. Sorunuzda eksik bilgiler de var. Örn; mal aldım diyorsunuzda ft sı var mı kaçtan ne kadar mal almışsınız belli değil. Stokda 20 birim mal var diyorsunuz bu malı satınca oluşacak karı mı soruyorsunuz belli değil. Her işletmenin elektrik su vs giderleri olur bu alım satım harici giderler dahi ödeyeceğiniz gv değiştirir.

Son düzenleme:

Böyle bişeyin mümkünatı sizce olur mu?

monofe ' Alıntı:
merhabalar,
şahıs işletmesi olarak vergi mükellefiyim.
ailemden aldığım borç para ile mal alımı yaptım. stokta 20 birimlik malım var.

20 birimlik mal + 4 birim kar olsa, 4 birim kar için vergi ödemem gerekirken 24 birim için gelir vergisi ödemek zorunda mı kalacağım?

bu alınan borcu nasıl kayıt altına alabilirim? şimdiden teşekkürler.

KARDEŞ sen malı alırken aldığın malın kdv sini ödedin ve bu kadeve senin kdv sıtoğunda kalır.
ve malı sattığında ise sadece karın kdv sini ödersin sadece yüzde 4 ün kdv sini 20 nin kdv sinide zaten daha önce ödemiştin sıtoğunda vardı bu mahsup ediliyo.ama bu kadarlada bitmiyo daha sonra çıkan geçici vergi beyanamesinde ise senin yapmiş olduğun karın yüzde 15 ni daha ödemek zorunda kalıyon.yani yine sana bişiler kalıyo.
almış oduğu parayı ise elden aldığından bunun kaydı yoktur. olsa bile işine pek yaramaz sadece alırken verdiğin komisyon bedelini gider göstere bilirsin en iyi si muhasebeciniz le görüşün.