Şahsi Kredi Kartı ile Mal Alımı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan k.erhan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
MERHABALAR

FORUMUNUZA YENİ ÜYE OLDUM VE İŞE YENİ BAŞLAMIŞ BİRİ OLARAK BANA ÇOK YARDIMI OLACAĞINA ŞİMDİDEN İNANÇLIYIM SORULARIMIZA VERECEĞİNİZ CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER SAYGILARIMI SUNARIM.

SORU: Şirketimiz çatı malzemeleri satışı yapmaktadır. Şirketimiz malzeme alımı yaparken şirket ortaklarından birinin kredi kartını kullanarak malzeme almaktadır, aynı zamanda da şirketimize ait kredi kartıyla da malzeme alımı yapılmaktadır.

Burada sormak istediğim; şirket ortağının şahsi kredi kartıyla şirket adına malzeme alması sorun teşkil edebilirmi?

Not: Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır.

Forum Kuralları

Ynt: Şahsi Kredi Kartı ile Mal Alımı

Herhangi bir problem yoktur.
Ortak Şirkete istediği zaman kaynak sağlayabilir, bu nakit de olablir, kredikartı da olabilir.
İlgili Alış Faturasının Şirketiz adına kesilmesi şartı ile kayıt aşağıdaki gibidir.

_________________/_______________
153 Ticari mallar xxx
320 Satıcılar xxx

Mal alışı
________________/________________

320 Satıcılar xxx
331 Ortaklara borçlar xxx

Ortak A nın kredi kartı ile Ödemesi
_______________/_________________

331 hesabının kırılımlı yapılmasında fayda var

331 Ortaklara borçlar
331.01 Ortak A ya borçlar
331.01.01 Ortak A ya nakit Hareketlerden
331.01.02 Ortak A ya K.K. Hareketlerden

Sn. Başar verdiğiniz bilgiler için tşk ederim alt hesap açarak daha düzenli hale sokmak işimide kolaylaştıracak.

Saygılar.

Merhaba,

Bu şekildeki alımlara eskiden beri soğuk bakmışımdır. Bunun iki nedeni vardır.

1. 8.000 YTL'yi geçen alımlarda ödemenin bankadan yapılması gerektiği hususu bu tür alımlarda gerçekleşmiş olurmu. Her nekadar sonuçta kredi kartının borçlusunun ekstresi ödemesi anında süreç tamamlanıyor gibi gözüksede dediğim gibi hep bir acaba olmuştur içimde.

2. Bir de alımda kazanılan puan mevzusu var. Kart sahibi işletmeye kaynak aktarıyor. Ancak atıyorum bir ayda 50.000,00 YTL lik çekim olduğunu varsayalım %2 puan hesaplarsak 1,000 YTL lik bir gelir sözkonusu olur ki buda midemi bulandıran bir başka husus.

Bu yüzden ilgili arkadaşların bu işlemleri yaparken biraz daha dikkatli davranması gerektiğini düşünüyorum.

Ha bu arada bende mükellefi uyarmak kaydıyla Sayın Başar03'ün yaptığı kayda benzer bir yöntem kullanıyorum.

Saygılarımla,

Denetimini yaptığımız firmalardan birindede süreklilik arzeden bu tip bir durum vardı. Benimde pek içime sinmemişti, araştırmalarımı yaptım ama somut birşey bulamadım.

Görüşlerinize katılıyorum, gerçekten karmakarışık bir durum yani partronumuza gidip şirket kredi kartıyla sadece alışveriş yapın da diyemiyoruz sahsi olduğunda da sizinde söylediğiniz gibi kazandığı o puan vb. ile şahsi olarak harcamalarda bulunabilir dolayısıyla bizlerin işi zorlaşıyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder saygılarımı sunarım...

Bu gibi durumlarda kullandığım bir ikna yolu şudur.

Kredi kartı ile ödemede ödemenin gecikip faize katlanıp katlanmadığını sorarım eğer katlanıyorlarsa bu tutarı firma gider yazamadığı için avantajınız yoktur derim. Firma kendi işlemini kendi yapıp finansamn giderini vergiden düşsün dedinizmi ikna olurlar genelde.

Adam şirketin sahibi nasıl isterse öder. Gecikip de faizini şirkete yazdırmak olası olmadığı gibi bonus puanı da kazanmak onun sorunudur.

Benim bu konudaki düşüncem Sayın UZMAN'ın da söylediği gibi 8.000 YTL üzerindeki alımların "ödemelerin banka aracılığıyla yapılması" zorunluluğunu etkileyip etkileyemeceğidir. Limitin altı bile muallak olduğu halde açıklayıcı bir unsuru olabilir, ancak 8.000 YTL üzerinde yapılan alımların durumu benim açımdan belirsizlik taşıyor.

Aynı zamanda kredi kartı ile ödenen faturaları kimileri açık, kimileri kapalı fatura olarak kesiyor. Bu da ayrı bir tartışma konusu bence.

Merhaba,

nguroy ' Alıntı:
Adam şirketin sahibi nasıl isterse öder. Gecikip de faizini şirkete yazdırmak olası olmadığı gibi bonus puanı da kazanmak onun sorunudur.

Değerli Üstadım,

Adam şirketin sahibi olabilir. Ama şirket ayrı bir tüzel kişiliktir. Hukuen Sağ cep, sol cep olayı yoktur. Mal alımında bedeli ödemekle yükümlü olan şirkettir. 8.000 YTL nin üzerindeki alımlarda. Şirket tüzel kişiliğinin muhatab olduğu herhangi bir finans kuruluşu bu işlemde yoktur.

Şimdi V.U.K.

Madde 274- (5024 sayılı Kanunun 1. maddesiyle değiştirilen ve 1.1.2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren madde) Emtia, maliyet bedeliyle değerlenir.

der. Ayrıca Maliyet bedeli için

Madde 262- Maliyet bedeli, iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması münasebetiyle yapılan ödemelerle bunlara müteferri bilumum giderlerin toplamını ifade eder.

demektedir.
Ama bence asıl sıkıntı yaratabilecek madde.

Madde 3/b. Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır

Bu üç maddeyi toparlarsak;

Kredi kartıyla mal alımında işlemin gerçek mahiyeti;

50.000 YTL tutarındaki alımda % 2 puan uygulandığında malın gerçek maliyeti firma için 49.000 YTL olmaz mı..??
Dediğim gibi üstad bu tür işlemlerde ben sizin kadar rahat değilim.

Saygılarımla,

Sn. Uzman

Tabi işin doğrusu mal bedelinin şirket banka hesabından ödenmesidir.

Malın bedeli fatura ile belirlenir. Ödeme başka birşeydir. Dolayısıyla 50,000 ytl lik fatura 49,000 ytl olmaz.

Kredi kartı ödemesi hesaben yapılan bir ödemedir. tevsik sınırı ile ilgisi yoktur. Tevsik sınırı nakit ödemeler için getirilmiş bir kontrol aracıdır. Kredi kartı ise adı üstünde bankacılık sistemi içersindedir.

Aslına bakarsanız Ngüroy'a katılıyorum. Sonuçta firmaya borç veriyor ve ödeme aracı da kredi kartı. Bonus puan mal maliyetinden tenzil ediliyorsa, ortağa da nakit kullanım faizi ödenmelidir o zaman.

Özkaynağın 3 katına kadar borçlanma sınırı yok mu? Var.

Kredi kartı ile ödeme bankacılık sistemine girmiş. Ben buradaki problemi anlamadım.

Peki bu ortak malı alıp ayni olarak firmaya koysa da alacaklansa ama yine kendi kartından ödese. banka havalesini bankaya değil direk ortak cariye yapsak hangi denetçi bunu anlar? Hiçbiri.

Bence fazla huylanılacak bir durum yok. Bir de huylanılacak durum nedir? Onu da anlamadım

burada hakikatten huylanacak birşey yok

Şirket ortağa para aktarmıyorki, ortak kendi şirketine kaynak sağlıyor..Bunun nasıl olması gerektiğini karar verecek olan kendi tasarruf gücü (nakit,çek,ayni,kredikart,vs)

ortak bu işlemlen elbette chippara kazanacaktır,kazanablir helal olsun şirketi bağlamaz...

Asıl önemli konu ve huylanılması gereken nokta kredi kartının vadesi geldiğinde yapılan geri ödemenin şekli !!!
İşte bunu ben sorarım,sende açıklamak zorunda kalırsın " şu tarihte şirkete sağladığı kaynağın geri ödemesi diye..."

Diğer bir konu vadesi geçen kiredi kartına yapılan geri ödemede faizlerin durumu.K.K.E.G. Olması gerekmektedir.
Aynı şekilde ortak aynı kredikartı ile şahsi alışverişlerinide yapıyorsa ve tamamını kartımı ödeyin kapatın diyorsa
şahsi alışverişleri karşılığı bankaya yapılan ödemenin direk ortağın carisine çıkılması gerekmektedir.

Asıl önemli konu ve huylanılması gereken nokta kredi kartının vadesi geldiğinde yapılan geri ödemenin şekli !!!
İşte bunu ben sorarım,sende açıklamak zorunda kalırsın " şu tarihte şirkete sağladığı kaynağın geri ödemesi diye

Sn. Başar; Yukarda sizden alıntı yaptım. Söylediklerinizin tamamına katılıyorum. Ancak yukarda alıntı yaptığım yer dikkatinizden kaçtı herhalde.
Kredi kartı ile firmanın ilişkisi yoktur. Firma ödeme yaptığı zaman ortak cari hesabına ödeme yapacaktır. Faiz, komisyon, vergi temerrüt(Burda belirteyim kelimenin doğrusu budur . bir arkadaş yanlış yazmış) Faizi , icra masrafı vb tamamen ortakla banka arasındaki konulardır.

Ngroy

Sizin yazdıklarınız da gözümden kaçmadı, destekleyici olmak adına yinlemiş bulundum.
elbette bende Size katılıyorum

Ben de katılmadığım bir noktayı iletmek istiyorum. Faiz KKEG değil, giderdir.

Kredi kartının borcunun nasıl ödendiği önemli değildir. Ortak parayı vadesinde ödese bile, Şirket ortağa ödemezse 331 hesap açık kalacak ortak hala alacaklı olacaktır.

Senaryo ile ilerlersek.

1-Ortak kart ile mal alıyor şirkete veriyor (problem yok).
2-Ortak Kredi kartı borcunu vadesinden bir ay sonra faizi ile şahsi parası ile (hususi arabasını satıp) ödüyor (problem yok, çünkü banka var).
3-Şirket eş zaman şekilde ortağa borcunu ödemiyor-331 hala açık (problem yok).

Olay burda çatallanyor.

4a. Şirket ortağa olan borcunu 1 ay sonra bankadan havale ile ödüyor (problem yok).
5a. Ortak faiz istiyor ve ortağın bankaya ödediği faiz tutarını Şirket ortağın hesabına havale ediyor ve gider yazıyor (problem yok).

ikinci senaryo
4b. Şirket ortağa olan borcunu 1 ay sonra kasadan 5.000.-YTL'şer şekilde parça parça ödüyor ödüyor (problem olabilir/var).
5a. Ortak faiz istiyor ve ortağın bankaya ödediği faiz tutarını Şirket ortağa kasadan ödüyor ve gider yazıyor (problem olabilir/var) (işte bu KKEG olur).

Burada önemli olan izlenen yol şirketimizdeki işleyişe göre bir açıklama yapacak;

yaptığımız işlemde şirket ortağı şahsi kredi kartıyla malzemeyi almakta ve bellirli bir süreçte şirket banka sesaplarından kendisine havale yapılmaktadır. dolayısı ile 331'nolu hesap bakiyeside kapanmaktadır.

Fakat sizin söylediğiniz gibi faiz vb. bir istek ortaya çıkarsa şirket bunu gider olarak yazamayacaktır cevabınıza katılıyorum

Teşekkür eder saygılarımı sunarım

butterfly effect ' Alıntı:
Ben de katılmadığım bir noktayı iletmek istiyorum. Faiz KKEG değil, giderdir.

Kredi kartının borcunun nasıl ödendiği önemli değildir. Ortak parayı vadesinde ödese bile, Şirket ortağa ödemezse 331 hesap açık kalacak ortak hala alacaklı olacaktır.

Sn.Butterfly
Faiz KKEG değil, giderdir. Demişsiniz.

Burada bahsettiğiniz faiz ortağa alacağından dolayı ödenen faiz değildir umarım..!!
Çünki G.V.kanunu 3-4 md. çok açık ortağın alacaklarından dolayı yürütülen faizlerin K.K.E.G. olduğunu belirtiyor.Yada ben sizi yanlış anlıyor olabilirim.

Gider kabul edilmeyen ödemeler:

Madde 41- Aşağıda yazılı ödemelerin gider olarak indirilmesi kabul olunmaz.

1. Teşebbüs sahibi ile eşinin ve çocuklarının işletmeden çektikleri paralar veya aynen aldıkları sair değerler (Aynen alınan değerler emsal bedeli ile değerlenerek teşebbüs sahibinin çektiklerine ilave olunur.)

2. Teşebbüs sahibinin kendisine, eşine, küçük çocuklarına işletmeden ödenen aylıklar, ücretler, ikramiyeler, komisyonlar ve tazminatlar;

3. Teşebbüs sahibinin işletmeye koyduğu sermaye için yürütülecek faizler;

4. Teşebbüs sahibinin, eşinin ve küçük çocuklarının işletmede cari hesap veya diğer şekillerdeki alacakları üzerinden yürütülecek faizler;

Kanun Ad KURUMLAR VERGİSİ KANUNU (YENİ)
Madde No 11
Kapsam
(1) Kurum kazancının tespitinde aşağıdaki indirimlerin yapılması kabul edilmez:

a) Öz sermaye üzerinden ödenen veya hesaplanan faizler.

b) Örtülü sermaye üzerinden ödenen veya hesaplanan faiz, kur farkları ve benzeri giderler.

c) Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılan kazançlar.

Madde No 12
Kapsam
(1) Kurumların, ortaklarından veya ortaklarla ilişkili olan kişilerden doğrudan veya dolaylı olarak temin ederek işletmede kullandıkları borçların, hesap dönemi içinde herhangi bir tarihte kurumun öz sermayesinin üç katını aşan kısmı, ilgili hesap dönemi için örtülü sermaye sayılır.

Yani

1-özkaynağa bak 3 misli uyumu var mı? 11 a ya giriyor mu
2-Faiz oranına bak, rayice uygun mu (aşağı yukarı banka faizi kadar mı)? 11-c ye giriyormu,

Şimdi sorum?

Net özkaynağın 3 katı altında ortaktan aldığımız borca ve Bankaların uyguladığı faiz oranı kadar faiz ödersek gider yazabiliriz.

Butterfly

bir önceki mesajınızda "Faiz KKEG Değil, giderdir " demiştiniz..
şimdiki yazınızda "faiz ödersek KKEG Yazabilir miyiz ? Bence yazarız ." demişsiniz.

Son kararınız nedir :)?