Sahte fatura denetimi

2007 yılı defterleri sahte faturadan dolayı inceleme geçirdi. Ceza kesildi ve uzlaşmaya gidilerek çıkan cezalar ödendi.Aynı problem 2008 yılı içinde çıktı. defterler isteniyor. Aynı kod listesine girmiş mükelleten dolayı.Ödemeler banka veya çek yoluyla yapılmadı.makbuz karşılığı ödeme yapıldı. Faturaların imzaları tamam. malzemeler alındı.işyeri teslim.problemli firma faaliyetini 2008 bıraktı. malzeme alımları gerçek.Ne şekilde ikna ederiz. Yargı ya gitmemiz mi gerekir.Yani kod listesinde olduğunu bilmediğimiz bir firmadan mal alamazmıyız. Yardımcı olursanız seviririm.Teşekkürler.

Ynt: Sahte fatura denetimi

Çek ve/veya banka yoluyla ödeme gerçekleşmediği için yenik durumdasınız. VUK un 3.maddesine göre elinizi güçlendirmeniz lazım. Bu noktada karşı firmanın kod a giriş raporunu edinebilirseniz size bir fikir verir. Destek almanızı öneririm.

malzemeler elinizde ise fiili tespit isteyebilirsiniz mutlaka konuyu avukat ile de görüşün derim en azından dava açma durumunda hazırlıklı olursunuz ::)

Yakında insanlar yanında video kamerayla dolaşacak ispat için o noktaya getiriyor maliye.

İnsan doğuştan sahtekar doğmaz. Sistemi sorgulayıp aksaklıkları gidermek lazım. Madem ki yetki istendi, iktidara talibiz dendi, kaçak güreşmek olmaz.

kanunkaide ' Alıntı:
İnsan doğuştan sahtekar doğmaz. Sistemi sorgulayıp aksaklıkları gidermek lazım. Madem ki yetki istendi, iktidara talibiz dendi, kaçak güreşmek olmaz.

5000 tl üstü fatura kesip iş yapan bütün sahtekarlar ortaya çıkacak zaten birde onun altı var.. en çok orada dönüyor zaten.. bence bugüne kadar çok yol alındı eskiye göre.. bir fatura geldiği zaman en kötü ihtimal adamın vergi mükellefi olup olmadığını sorgulayabiliyorsun.. + ba bs de bize ne kadar yük olsada kayıpları azalttığı bir gerçek.. ben kimsenin kaçak güreştiğini sanmıyorum artık devlet hamallık yapmaktan denetim yapmaya doğru gidiyor..

Kişinin vergi mükellefi olması+ba/bs de faturanın görünmesi engel değil ki? Sizce engel mi? Tabi iyi şeyler var bu yolda, ancak problem yolun uzun olması karşısında daha başında bulunulmasından ileri geliyor.

kanunkaide ' Alıntı:
Kişinin vergi mükellefi olması+ba/bs de faturanın görünmesi engel değil ki? Sizce engel mi? Tabi iyi şeyler var bu yolda, ancak problem yolun uzun olması karşısında daha başında bulunulmasından ileri geliyor.

vergi mükellefi olmayıp fatura düzenleyenler var, ba-bs de yardımcı kaynaklardır mutlaka faydası vardır.. evet daha yeni başladı daha gidecek çok yol var..

Bizim bu patron milletinde belki ağır kaçacak ancak bu hırsız zihniyeti olduğu sürece devlet az bile yapıyor.

Adam iş yapmış para kazanmış, KDV sini tahsil etmiş Allahtan belanımı arıyorsun birader ama para bu işte insanı gıdıklıyor, adamlar az biraz kazanmaya başladımı sağdan soldan nerden nasıl düşük KDV li fatura bulupda KDV den götürsem, karı az göstersemde geçiciden yırtsam diye bakıyor.

Finansmancılar bilir, açık tabir edilen gayrı resmi çekler havada uçuşur, adam malı göstere göstere faturasız satar, müşterisinden hamiline açık çek alır sonrada o çeki gider faturalı mal aldığı yere verir tedarikçisine nakit makubuzu kestirir, nakit nerden geldi sorsanız tabiiki ortaklara boçlar hesabından :D:D. Onuda belli yıllarda sermaye tesipt raporu ile at sermayeye ohhh ne güzel memleket bitti gitti. Bunun değişik versiyonumu ortaklara borçları kullanmayacaksanız faturalı malı sat, al açık çeki tahsilat makbuzunun üstü nakit altı çek SMMM ye çek olanını gönder sende nakit kalsın nasılsa bu memlekette zaten inceleme hakgetire usulsüzlükle açık çeki ortakları kullanmadan resmileştir gitsin artık piyango size çıkıp bir incelemeye girdimmide yandım anam dersiniz 8) 8)

Peki eeee sonra ne olur yıllar geçer tedarikçi koda girdiğinde devlet baba çıkar bakalım banka dekontlarını ve ödediğin çekleri dediğinde ehem benim nakit makbuzlarım var ama derseniz sonrasında KDV leri listeden çıkarıp birde cezalı öderseniz tabiki veryansın edersiniz. Çoğunlukla buna cevap olarak ama ben bu malı aldım, ortada sahtecilik yok,naylon fatura yok denir ama 1 tane bile nakit makbuzu sizin bütün elinizdeki kozları bitirir.

Devletin mantığı belli malı aldın ancak malı açık çekle yeda nakit makbuzu ile aldın git bankadan öde, resmi çekle öde sana bir laf diyen yok verirsin dilekçeni ödemeden kurtulursun diyor ama diğer şekilde zaten riski baştan kabul ediyorsunuz yapacak birşey yok deniyor hayde mahkemeye.

Tabiiki bu arada gittiniz mahkemeye devlet babada boş dururmu sizin bs lerinizden heleki ihracatçı olanlardan kime mal sattıysanız hopp onlara birer yazı bak bu adam kodlu adamdan mal almış bundan aldıklarını indirilecek listesinden çıkar der birde onlarla uğraşırsınız uğraşırda uğraşırsınızzz.

Bu kod işi aslında gerçekten pis iş ancak herkes işini temiz yapsa nakitini bankadan ödese, çekini resmi çek verse olay bitecek ama bizde öyle mükellefi araki bulasın. :-[ :-[ :-[

:D stonhandı oku piyasada nasıl işler döndüğünü aynen gör.. bütün Türkiye de aynı bu..

efatura devreye girmedikçe bu hikayeler devam eder gider eskiden de böyleymiş , şimdi de , gelecekte nasıl olur bilinmez ;D ;D ;D