zirve

Sahte Olduğu Düşünülen Fatura Kullanımı

Üyelik
18 Tem 2009
Mesajlar
2
bir konuda bilginize ihtiyacım var yardımcı olusanız çok sevinirim

Kum ocağı işletmesi firmamız 2005-2006-2007 yıllarında bir firmadan kamyonlarında ve kum çıkarma makinelerinde kullanmak üzere mazot aldığı firmalardan biri vergi denetmenlerince incelemeye alınmış ve dolayısı ile bizim defterlerimiz de denetmenlerce istenmiştir.
Faturalar 8.000TL altı olduğundan ve firma tahsilat makbuzu çek bordrosu gibi carilerle ilgili hiçbir doküman getirmediği için faturalar nakit girilmiştir.
Düzenlenen faturalar irsaliyeli faturadır.Ve karşı firmanın kendi araçları ile bizim şantiyemizdeki mazot depomuza taşınmıştır.
Vergi inceleme elemanları ile yapılan görüşmeler özet olarak;
Bizim karşı firmadan gerçekten yakıt aldığımıza inanıyorlar ancak faturaları peşin girdiğimiz için banka kanalıyla olmadığını öne sürerek ve karşı firmanın alımlarının gerçekten uzak olmasını gerekçe göstererek toplam 3 yıllık alımlarımızın KDV/sini (29.000 TL) talep ediyor uzlaşmaya davet ediyorlar.
Bu durumda haklarımız nedir bunu öğrenmek istiyorum. 8000 TL altı faturaları peşin yazmış olmak ispat edemiyor olmamıza gerçekten sebep mi? Tüm alımlarımızın KDV si için olan bu durumu değiştirebilme şansımız var mı? Yani karşı firmanın düzenlediği tüm faturaların ve alımlarının sahte olduğu gibi sonuca varılması adil mi ? Bunun aksini nasıl ispatlayabilirim? Kullanılmaya başladığı anda bitmeye başlayan mazot gibi bir mal alımının gerçekten var olduğunu , faturalarımızın gerçeği yansıttığını, Karşı firmanın naylon fatura kulanmasının tüm ceremesine bizim katlanmamızın adil olmadığını nasıl ispatlayabilirim? Haklarımın ne olduğu ile ilgili detaylı bilgiler bulabileceğim bir kaynak var mı?
Bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim
 

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Üyelik
20 Ara 2008
Mesajlar
2,381
Konum
istanbul
Ynt: Sahte Olduğu Düşünülen Fatura Kullanımı

aylık alımlarınız nedir?
bu gibi işlerde rakamlar daha yüksek olmalı,
bunu her fatura için düşünmemeniz gerekir ,
firmadan ay içinde 5 fatura alırsınız ama her biri 8.000 altı diye düşünmememli..
 
Üyelik
26 Mar 2010
Mesajlar
3
Ynt: Sahte Olduğu Düşünülen Fatura Kullanımı

Sevgili Yurtseven,

Burda Maliye KdV deki müteselsil sorumluluktan dolayı istemde bulunmaktadır,(KDV deki müteselsil sorumlulukta 8000 tl sınırı yoktur 10 tl de olsa bankadan yada özel finans kurumundan işlem yapmanız şekil şartıdır) inanın bunu yerine getirmedğiniz zaman Danıştaya dahi taşısanız olumlu bir sonuç alamazsınız.(Para ve zaman kaybınızda cabası olur) Fakat Mal ve hizmet aldığınız firmanın, sahte fatura kullandığı kesin olarak tespit edilip edilmemesi çok önemlidir, buda yargılama aşaması ile olabilir büyük bir ihtimalle çalıştığınız firma yargılama aşamasında veya yargılanıyor, suçlu bulunursa ve vergisel görevlerini yerine getirmezse sizden bunu talep edebilirler. Yukarıdaki bir boyutu, diyelimki çalıştığınız firma ve sahipleri ortada yok sahte faturada kullanmamış yine bu şartlar altında Kdv yi sizden talep ederler, (Şekil şartını eksiksiz yerine getirirseniz almaları mümkün olmaz şekil şartı burda sadece banka değildir, malı teslim alan ve teslim edenin firmada çalışıyor olması imzalarının uyumlu olması vs..) Dilerseniz Danıştayın kararlarını inceleyebirsiniz. Maliyenin uzlaşma talebine yukardaki şartları göz önünde bulundurarak gitmeye veya gitmemeye karar verebilirsiniz.
 

Benzer konular

Üst