Satışı Yapılan Kamyonlarda K1 Yetki Belgesi

herkese slm,

k belgesi alan bir vatandaş aracını sattığı takdirde almış olduğu k yetki belgesinin durumu ne oluyor
bu bence kazanılmış bir haktır tekrar dan araç alımı yaptığı zaman bu hakkını kullanabilmeli
yönetmeliği tam olarak okumama rağmen bununla ilgili bir yanıt bulamadım
31. maddede mükellefiyeti sona eren gerçek kişilerin 1 ay içerisinde k belgesini teslim etmesi gerketiğini
ticaret ve sanayi odası başkanlığına sorduğumda ise 2 ay içerisinde yeni bir araç almaz ise bu hakkını
yitirdiğini öğrendim.

benim mükellefim sebze meyve ticareti yapmakta aktifinde kayıtlı olup kendi işinde kullandığı aracı sattı aradan yaklaşık 7 ay gibi
bir süre geçti şimdi tekrardan bir kamyon alımı yapmak istiyor ama elinde bulunan k yetki belgesini kullanamadığı takdirde
almaktan çekiniyor.

yorumlarınızı yazarsanız çok mutlu olurum

Ynt: satışı yapıyan kamyonlarda k1 yetki belgesi

aynı durum bende de var cevabını bende çok merak ediyorum..

sayın metyo;

bu konuda tam olarak nerden bilgi sahibi olabiliriz. hiç araştırma yaptınızmı?
veya arkadaşlardan bu durumu yaşayanlar var ise yorumlarınızı yazarsanız
sevinirim.

saygılarımla,

sayın nane;

göndermiş olduğunuz linkte nereye bakmam gerekiyor
sorumun cevabı yazıyormu?

teşekkür ediyorum

sorunuzun cevabı,

Yetki belgesi şahıs veya şirket adına verilir. Yetki belgesi alabilmenin şartı en az bir araçtır. Yetki belgesindeki araç satıldığında 30 gün içerisinde ilgili yere (Ulaştırma Bakanlığı ve Yetki verilmişse TOBB'ne bağlı ilinizdeki Oda) bildirmeniz gerekmektedir ve 60 gün içerisinde araç alınmazsa yetki belgesi iptal oluyor. Ama bu durum 31.07.2009 tarihine kadar uygulanmamaktadır. Bakınız Karayolu taşıma kanunu geçici 11 madde)