Satıştan İade Faturasının Fiyat Farkı...?

merhabalar...

Bir müşteri firmamıza bir süre önce birim fiyatı 7 + KDV den 120 adet ürün sattık... müşterimiz daha sonra bu ürünleri tam olarak bize iade etti ve faturada birim fiyatını 6.50 + KDV olarak belirtmiş dolaysı ile fiyatta bir tutarsızlık oldu. iade faturasını müşterimiz ilgili aydaki beyannameye dahil etmiş dolaysı ile düzelttiremiyoruz...

* bu fark için müşterimiz bize fiyat farkı kesebilirmi. eğer kesebilirse muhasebe kaydım nasıl olur. kesemz ise nasıl bir yol izleme gerekir...

ilgileriniz için çok teşekkürler..

Ynt: Satıştan İade Faturasının Fiyat Farkı...?

Sayın sugary

Mal iadesi olduğu için fiyat farkı değil, iade faturası olarak işlem görür ve kalan tutar kadar iade faturası kesmesi gerekir. İlgili işlem için muhasebe kayıt örneği;

610 xxx
191-02 xxx
120 xxx

Şeklinde olmalı. Aynı zamanda 191 hesaba yazdığınız kdv'yi beyannamede 34. satır olan "mal iadeleri veya gerçekleşmeyen işlemler" bölümüne dahil edilmesi gerekir. O yüzden 191-02 (Satıştan iade KDV) olarak yazdım.

Saygılar.

Merhabalar tiesto_izmir...

Yorumun için teşekkürler. peki aradaki fark kadar iade keserse bana stok takibini nasıl yapacam.

Yani ilk başta bu firma bana 120 adet ürünü iade etti ama tutarını 0.50 ytl düşük kesti, şimdide yine 120 adet ürünü 0.50 ytl den bana iade faturası kesecek. böylelikle tutardaki farkı kapatmış olacağız, peki stokta 120+120 240 adet ürün iade almış olacam bu fakı nasıl düzeltecem...?

teşekkürler...

Siz miktarlı olarak gelen ilk iade faturasında malı stoklarınıza geri çektiyseniz aradaki fiyat farkı faturasını 611-Satış İskontoları hesabına dahil etmeniz gerekir.

Müşterinin malı aynı fiyattan iade etmemiş olması bize iki işlem yaptırmış oluyor... Birinci işlemde normal iade faturası kaydı yaparak 610 hesabı çalıştırmış oldunuz. Malın tamamını iade ettiği halde, fiyatı yanlış hesaplamaları ilginç...

Ben ilk kaydımda, malı eksik gönderdiğini düşünerek 610-Satış iade hesabını kullanmanızı düşündüm.

Böyle bir durumda ikinci gelecek olan fiyat farkı faturasında 611-Satış iskontoları hesabını kullanmanız, ilgili faturadaki KDV'yide yine 191-02 grubunda takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Saygılar.

ilgin için çok teşekkürler tiesto_izmir...

Yani müşterimiz bize kestiği iade faturasındaki tutar farklılığından dolayı bize fiyat farkı faturası kesebilir...

;)

Sayın sugary

Rica ederim.

Tabiki kesebilir, hiçbir problem yok.