Sebze Meyve Halinde BA-BS Formu Hakkında

Merhabalar benim sorum şöyle

Sebze Meyve Komisyonculuğu yapan mükelleflerimiz var Halde ama bunlar sadece Komisyoncu Yani KDV Beyannamesinde sadece Komisyon KDV si hesaplanıp beyanı veriliyor.Şimdi sorum Ba-Bs forumlarında halde yaptığı satışlar ve Müstahsillerden aldığı faturalar 8000,00 TL limiti geçiyor fakat bu rakamlar KDV beyannamesinde gözükmediği için Ba-Bs de bildirmiyoruz.Bizden alışveriş yapan müşteriler bu rakamı bildiriyorlar bunun için benim ne yapıp nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba.

Ynt: Sebze Meyve Halinde BA-BS Formu Hakkında

Anladığım kadarıyla müstahsil makbuzuyla 1000tl'lik domates aldınız.
Bunu 1100tl'ye(+kdv olarak) sattınız sadece aradaki 100 tl(+kdv) için kdv hesaplıyoruz dediniz.Benim anlamadığım mevzu neye dayanarak sadece 100tl için kdv hesaplıyorsunuz?1100tl+kdv hesaplamanız gerekir.Böyle bir istisnamı var?

Ba bs formlarına gelince yanlış yapıyorsunuz,bildirmeniz gerekir

4.8. Mükellefler, Vergi Usul Kanununun 235 nci maddesi hükmü gereğince müstahsil makbuzu düzenlemek suretiyle yapmış oldukları alımlarını Form Ba ile bildirmek zorundadırlar. Müstahsil makbuzu ile yapılan alımlar, gelir vergisi tevkifatı yapılmadan önceki brüt tutarları ile bildirilecektir

Hayır müstahsil makbuzu değil müstahsil faturası ve halden alışveriş yapan müşterinin faturası var şimdi biz köylüden yada müstahsilden malı alıyoruz halde onların adına komisyon karşılığı satıyoruz biz sebze meyve komisyoncusuyuz kdv beyannamesinde sadece komisyon kdv si %18 olarak beyan ediyoruz halden sattığımız üründeki %1 kdv yi bildirmiyoruz

Eğer siz malı alıp satan firmaysanız kesmeniz gereken fatura bu şekilde olması gerekiyor.

Ör/ Sebze meyve 1000 TL
Komisyon 100 TL
KDV1 10 TL
KDV18 18 TL
Toplam 1128 TL

Yok ben malı satmıyorum sadece komisyon alıyorum diyorsanız

Müşterinin verdiği 1128TL'nin belgesi nerede?Siz sadece komisyon faturası keserseniz 118TL'lik fatura keseceksiniz.1010TL'nin belgesini kim veriyor?

Bu soru cevabsız kalmış, Sebze halindeki komisyoncu mükelleflerin, tüccar veya çiftciye ait sebze meyvelerin onun adına halde satışlarının 5000 i geçmesi durumda BS de bildirilip bildirilmemesiyle ilgili ne bir belge nede bilgiye ulaşabildim o yüzden bu konuda kararsızım. Düşünülürse satışı komisyoncu yapıyor ama mal komisyoncunun değil. Bu durumda kendine ait malı satsa tamam bs ye yazar ama bu mal zaten başkasının. Bu konuyla igli GİB den bir tebliğ istiyoruz. Teşekkkürler

ben anlamadım konuyu galiba,
mal sizin ise fatura keseceksiniz bildireceksiniz,sizin değilse komisyon faturası keseceksiniz yine bildireceksiniz..

ben tartışmayı yada soruyu anlamadım..

arkadaşlar burada ters olan birşey var bana göre oda müstahsil makbuzuyla çifçiden mal alımı. maden siz komisyoncusunuz o zaman müstahsil makbuzuyla niye kendi üzerinize mal alışı yapıyorsunuz. siz malları almıyorsıunuzki kendi adınıza seadece emanet olarak alıyorsunuz ben ce burda bi yanlışlık var kanaatimce.