Sebze ve Meyvede Fire Uygulaması

Merhaba Saygıdeger Üstadlar;

Benim sorum bir manav var yıllık ortalama diyelimki 100.00,00 ytl sebze meyva satışı var malum bu sattıklarında fireler oluyor çürüğü eziği vs... bunlardan da haksız yere vergi ödüyor acaba bununla ilgili bir fire uygulaması yapılabiliyormu?

Ben fire oranlarında şöyle bişey buldum:

SEBZE-MEYVE (20.03.1996/08) :

SEBZELER

FİRE-ZAİYAT
GEREKÇE
ÇARLİSTON
SİVRİBİBER
DOLMALIK BİBER
YAĞ BİBERİ
SALATALIK
PATLICAN
KABAK
BAMYA
BEZELYE

%15

EZİK,ÇÜRÜK,KIRIK,KARTLAŞMIŞ,BOZUK ŞEKİLLİ OLANLAR İLE ÇOK KÜÇÜK VE ÇOK BÜYÜK OLANLARIN AYRILMASI SONUCUNDA AMBALAJI YAPILIP SATIŞA SUNULABİLMESİ AŞAMASINDA,

DOMATES
%15 BOZUK ŞEKİLLİ, EZİK,ÇÜRÜK,ÇOK KÜÇÜK VE ÇOK BÜYÜK OLANLAR İLE KOFLAŞMIŞ VE ÇATLAK OLANLARIN AYRILMASI İLE,
LAHANA
PIRASA
ISPANAK

%25 DIŞ VE UÇ YAPRAKLARININ TEMİZLENMESİ, İÇİ İYİ SARMAMIŞ LAHANALARIN AYRILMASI,SARARMIŞ VE KARTLAŞMIŞ OLANLARIN AYRILMASI,SAPLARININ KESİLMESİ SONUCUNDA,
BAKLA
BAMYA
YAPRAK
FASULYE

%20 BOZUK ŞEKİLLİ, SARARMIŞ, SİYAHLAŞMIŞ, İRİ YADA KÜÇÜK TANELİ OLANLAR,KIRILMIŞ,KARTLAŞMIŞ OLANLARIN AYRILMASI İLE,
TURP
MAYDONOZ
DEREOTU
MARUL
ENGİNAR
KEREVİZ
KARNABAHAR

%10
DIŞ VE UÇ YAPRAKLARIN KESİLMESİ,BOZUK ŞEKİLLİ, İÇİ BOŞALMIŞ,YAPRAKLARI SARARMIŞ, SİYAHLAŞMIŞ, NORMALDEN KÜÇÜK YADA BÜYÜK OLANLARIN AYRILMASI SONUCUNDA,

BALKABAĞI

%5 NORMALDEN KÜÇÜK VE BÜYÜKLERİN SEÇİLMESİ, EZİK VE DELİNMİŞ OLANLARIN AYRILMASI,DIŞ RENGİ BOZUK OLANLARIN AYRILMASI İLE,
PATAES
MISIR
HAVUÇ
%10
KESİK,EZİK,ÇÜRÜK,BOZUK ŞEKİLLİ OLANLAR, NORMALDEN KÜÇÜK YADA BÜYÜKLER,İÇİ BOZUK OLANLARIN AYRILMASI İLE,
TAZE SOĞAN
TAZE SARIMSAK
%20 DIŞ YAPRAKLARININ VE SAPLARININ KESİLMESİ,SARARMIŞ VE NORMALDEN İNCE YADA KALIN OLANLARIN AYRILMASI, İNCE KABUKLARININ SOYULMASI SONUCUNDA,

Bu listeye göre fire uygularsak bunun uygulaması nasıl olcak sonuçta kdv si ödenmesi lazım bunun için fatura kesilecek ama nasıl gider yazacagız bir üstad açıklarsa çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler

Konu çok eskiden açılmış ama kimse cevap yazmamış. Aynı soruyu ben soracaktım. Lütfen tartışalım.

Fireyi Kanunen Kabul Edilmeyen Gider Kabul Ederek Komisyon Raporu Olmadan İşlem Yapabilirmiyiz?

Bu konuyu daha önce bir arkadaşımız açmış ama cevapsız kalmış.Aynı problem bizdede var. Takdir komisyonu olmadan fire uygulayıp hatta indirdiğimiz KDV'yi de ilave edilecek KDV ye eklerek ve giderleştirdiğimiz stoğu K.K.E.G. kabul ederek işlem yapabilirmiyiz.​

Son düzenleme:
Sayın muzebir bağlı bulunduğunuz Ticaret ve sanayi odasında ilgili fire oranlarını alabilirsiniz.Bu tür kurumların yayınladıkları fire oranları normal kabul edilebilecek fire oranlarıdır.Fireler miktar azaltıcı ve maliyet artırıcıdr.Ticaret ve sanayi odalarınca belirlenen oranlarda fire oluşmuşsa bunlar normal fire olarak değerlendirilir.Satılan malın maliyetine veya doğrudan gidere atılabilir.659 nolu hesabı kullananlarda var.
.

Tamamlayıcı olması açısından bahsettiğiniz fireler olağan fireler ise yani Ticaret ve sanayi odalarının belirlediği fire sınırları içerisinde yer alıyorsa, kdv (kdv hesaplanması demişşsiniz ama fireye konu olan malın alımında indirdiğiniz kdv den bahsediyorsunuz sanırım) söz konusu olmayacaktır.Faturada söz konusu olmayacaktır.
Kısaca olağan fire için muhasebe kaydı
621-borç
153-Alacak
Şeklinde olması yeterlidir.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Yıl içerisinde bir manav mükellef geldi. 80.000 resmi stoğu görünüyor. Her ay ödeme çıkartıyorum ama erimesi çok uzun sürecek. Bu yöntemle 12.000 TL azaltabilir diye düşünüyorum, doğrumudur? (İşletme defteri tutuyoruz)