Şehir Dışı Görevlendirmede Fazla Mesai

Üyelik
21 Eki 2014
Mesajlar
11
Konum
istanbul
Merhabalar,
Fazla mesai ile ilgili olarak bir konuda görüşlerinize ihtiyaç duymaktayım.

Bayramın 2. günü akşam 21:00 uçağıyla başka bir ile göreve gönderilen ve bayramın 3. günü çalışıp saat 23:00 uçağıyla geri dönen bir çalışan için fazla mesai nasıl hesaplanmalıdır?

Şimdiden çok teşekkür ederim.
 
Son düzenleme:
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ulusal bayram ve genel tatiller hk.Kanunu biliyoruz.
İK.M.44 ve M.47 de malum.

Şimdi olayınıza bağlı olarak,bayramın 2 ci günü saat 21 de işci işe başladı,bugüne ait çalışması saat 24 de bitti,bayramın 3 cü günü de çalışıyor ve bu tarih saat 23 de işci geri dönüyor.(tabi bu olayda,yolda geçen sürelerde iş süresinden sayılmalıdır.)
Burada işcinin çalışması ve ücreti yönünden öncelik;
a.madde 47 dir
b.ikincisi madde 41 dir
Bu önceliğe göre,"a"durumunda bayramın 2 ci günü işci 3 saat çalışıyor ama 3cü gün ,günlük iş süresi vaya günlük iş süresi üzerinde çalışma yapıyor gibi!..şayet böyle ise(ki böyle gibi)buna göre de,2ci gün günlük ücretinin 3 saati,3 cü gün bir günlük ücret +günlük iş süresi aşılmış ise ayrıca aşan süre fazla çalışma ücreti olarak değerlendirilmelidir.
(not.bu günlerde işci çalışmasa da, bayram tatili günü ücretleri zaten tam ödenir,olayımız yönünden biz madde 47 ve 41 üzerinden değerleme yapıyoruz))
 
Üyelik
21 Eki 2014
Mesajlar
11
Konum
istanbul
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Ancak öğrenmeyi amaçladığım husus şu;

Yolda geçen süreler çalışmış sayılır, ancak bu gibi görevlendirmeler günlük fazla mesai limiti olan 3 saat limitinin aşmasına sebep olursa uygulanması gereken usuller nelerdir? Yargıtay kararlarının hükümleri gereğince farklı bakış açıları var.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Yolda geçen süreler çalışmış sayılır, ancak bu gibi görevlendirmeler günlük fazla mesai limiti olan 3 saat limitinin aşmasına sebep olursa uygulanması gereken usuller nelerdir?.
%50 arttırılarak ödenen fazla çalışma ücreti olarak hesap edilir, başka ne tür bakış açısı var anlayamadım
 
Üyelik
21 Eki 2014
Mesajlar
11
Konum
istanbul
Kanunen günde 3 saat yapılır hükmü aşıldığında cezai şart göremedim, yargıtayda aşılmış zamanın ödenmesine karar veriyor, ancak bu limit aşımları teftiş ve benzeri durumlarda tespiti probleme yol açmaz mı?
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Günlük çalışma süresi veya yıllık fazla çalışma süresi aşımları ile ilgili ( karşılığı ücret ödendiği sürece) bir cezai düzenleme benim bildiğim kadarıyla yok.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
İş sağlığı ve güvenliği yönünden iş kazası ve meslek hastılığı noktasında ,tehlikeli ve çok tehlikeli işler de sorun belki doğabilir ama sizin olayınız yönünden ücreti ödeniyor ise sorun olmaz.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Kanunen günde 3 saat yapılır hükmü aşıldığında cezai şart göremedim, yargıtayda aşılmış zamanın ödenmesine karar veriyor, ancak bu limit aşımları teftiş ve benzeri durumlarda tespiti probleme yol açmaz mı?
Günlük çalışma süresi veya yıllık fazla çalışma süresi aşımları ile ilgili ( karşılığı ücret ödendiği sürece) bir cezai düzenleme benim bildiğim kadarıyla yok.
İş sağlığı ve güvenliği yönünden iş kazası ve meslek hastılığı noktasında ,tehlikeli ve çok tehlikeli işler de sorun belki doğabilir ama sizin olayınız yönünden ücreti ödeniyor ise sorun olmaz.
EK;
Sözkonusu f.çalışmaların yapılmış/yaptırılmış olması halinde,ücretinin ödenmesi gerektiğine dair,Yarg.9.HD.2011/19728 E.,2013/19424 K.,24.06.2013 T.Kararı:
"Fazla çalışma yönünden diğer bir sınırlama da ,İş Kanunun 41 ci inci maddesindeki ,fazla çalışma süresinin toplamının bir yılda iki yüz yetmiş saat den fazla olmayacağı şeklindeki hükümdür.Ancak bu sınırlamaya rağmen işcinin daha fazla çalıştırılması halinde,bu çalışmalarının karşılığı olan fazla mesai ücretinin de ödenmesi gerektiği açıktır.Yasadaki sınırlama esasen işciyi korumaya yöneliktir.(Yargıtay 9.HD.18.11.2008 gün 2007/32717 e,2008/31210 K.).
 
Son düzenleme:
Üst