fonradar

Sendika

şirketimiz de sendikaya bağlı olarak çalışan işci sayısı çok olduğu için maaş artışı vb.konularda sendika ile
pazarlık yapıyor ve sendikanın da uygun gördüğü ücreti işcimize veriyorduk.Benim sormak istediğim firmada çalışan sendikalı sayısı kaç kişiye düştüğünde yada belli bir oranın altına indiğinde sendika ile bağımızı kopartabiliriz.
teşekkürler.

Ynt: sendika

kapsama dahil personel sayında %50den aşağıya düşmek lazım ...
bu durumda tespit için çalışma bakanlığına başvurursanız sendikanın yetkisi düşer ..

Ynt: sendika

Bu konu ile ilgili bir kanun maddesi var mı? Ben aradım bu konu ile ilgili kesin bir yazı ya ulaşamadım.

Ynt: Sendika

2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu

yukarıdaki kanunu incelerseniz konu ile ilgili aradığınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz ...

bir işyerinde sendikal faaliyetin olabilmesi için gerekli asgari işçi miktarı gibi bir kısıt var mı? sendikalar kanununa baktım göremedim..

%50+1 işçi üyelik belgelerini imzalarsa sendika yetki için başvuruda bulunur ve TİS süreci başlar ...

2006 yılını ve 2007 yılı sonuna kadar sendika ile sözleşmemiz devam etmektedir.Sözleşme süresi sona ermeden çalışma bakanlığına başvurup tespit yaptırsak sözleşmenin iptali gerçekleşir mi veya sözleşme Süresinin bitmesini mi bekleyelim?(Şu anda personel mevcudumuz 190 kişi sendikalı işci sayısı 71 kişi.190 kişinin 60 kişisi memurdur)