Serbest Bölgedeki İmalatın Vergilendirilmesi

Üyelik
4 Haz 2005
Mesajlar
55
Serbest bölge deki imalatın vergilendirilmesi hakkında;
Konfeksiyon imalatı yapan bir firma olarak, serbest bölge avantajlarından yaralanabilmek için;
Serbest bölgede imalat atölyesi kursak,
1- imalatta kullanılacak kumaşın bir kısmını yurtdışından ithal edeceğiz. Burada imalatta kullanılacak (hammadde,işçilik ve üretim gideri vb.) satacağımız ürünün maliyetinin %51 inin yurt içi tedarikli olması gerekiyor mu?
2- satılan malın maliyetini oluşturan örneğin %45 ithal,%55 yerli giderin gümrük vergisi,kdv ve kurumlar vergisi açından muafiyeti nasıldır.
Sadece %55 lik yerli (mal,işçilik ve üretim gideri) tedariğinde mi muafiyet vardır (varsa hangilerinde ne kadar?) yoksa serbest bölgede imal ettiğimiz ürünün yurt içi ve yurt dışı satışının tamamında mı muafiyet vardır?

Bu konular hakkında bilgisi olan varsa ve bizimle paylaşırsa çok sevinirim.
Herkese kolay gelsin..
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Merhaba

-Serbest bölgelerde yapılacak imalatın hammaddesinin şuradan veya buradan alınması konusunda herhangi bir düzenleme yoktur. Ancak, hakkında kota uygulanan bir mal ithali söz konusu ise o kota serbest bölgede de aynen uygulanır. Diğer taraftan 3. ülkeleden serbest bölgeye ithal edilen mallardan gümrük vergisi tahsil edilir.

- Serbest bölgelerden ithal edilen mallar hakkında itahalat istisnası uygulanır. (KDVK. M.16/c)

- 3218 Sayılı Serbest Bölgeler Kanununa göre Türkiye'deki tam ve dar mükellef gerçek ve tüzel kişilerin serbest bölgelerdeki faaliyetleri dolayısıyla elde ettikleri kazanç ve iratlar, Türkiye'nin diğer yerlerine getirildiğinin kambiyo mevzuatına göre tevsiki halinde de gelir ve kurumlar vergilerinden muaftır.
------------------------
Selamlar
Osman Erol
 
S

SİBEL

Ziyaretçi
Bu konu ile ilgili olarak Kurumlar vergisi genel tebliği 85'i okumanızı tavsiye ederim.

iyi çalışmalar
 
Üst